Euru rastie konkurencia v podobe digitálnej meny

Euro má konkurenciu, vo svojej podstate neočakávanú a svojim spôsobom aj ilegálnu. Táto nová mena sa volá „bitcoin“. Bitcoin vzniká na tisíckach počítačov, decentralizovane na internete. Dá sa konštatovať, že predstavuje tak určitý druh anarchistických peňazí. Táto mena by však mohla byť začiatkom úplne novej éry.

Redakcia 13. 03. 2013 3 min.
    Bitcoin a svetové meny Bitcoin a svetové meny PENonline.sk

    Poukazuje na to už akciový kurz novej meny, ako uviedol nemecký denník Die Welt. Už 11.03.2013 zaznamenal bitcoin novú rekordnú hodnotu. Na najväčšej nemeckej online burze bitcoin.de kurz dočasne vyskočil na cca 37,- EUR. Digitálna mena tak v priebehu štyroch týždňov posilnila takmer na dvojnásobok. Jej nejnovší rast vyvolali aj správy, že by mal vzniknúť prvný hedgeový fond pre bitcoin. Do digitálnej meny by chceli investovať investori z Malty a tí si od tejto investície sľubujú vysnívané zisky. Len Európania pritom majú vo svojich peňaženkách a na svojich bankových kontách viac ako 5 biliónov eur.

    Bitcoin môže používať každý. Podmienkou je len akási elektronická peňaženka nainštalovaná v počítači alebo vo smartphone. Bitcoin získava na atraktivite hlavne tým, že nim môžu platiť stále na viacerých miestach. V súčasnosti už tieto digitálne peniaze akceptuje viac než 2000 firem a organizácií. Patria k nim napríklad donáškové služby pizzy, ale aj stávkové kancelárie nie príliš s dobrou povesťou. Vraj sa s bitcoin už uzátvárajú aj drogové obchody. Na rozdiel od kreditných kariet alebo online platobných služieb PayPal zostávajú transakcie v princípe anonymné, čím tieto anarchistické peniaze už vzbudili nedôveru u centrálnych bankérov a politikov.

    Túto digitálnu menu zaviedol v roku 2009 japonský programátor Satoši Nakamoto, ktorý chcel vytvoriť platidlo pre sieť, ktoré bude bezpečné pred jeho zfalšovaním. Okolo tejto kryptomeny sa pomerne rýchlo vzdvihla vlna rozhorčenia. V roku 2011 se vytvorila špekulatívna bublina, ktorá katapultovala kurz bitcoinu na hodnotu okolo 30 dolárov. Následne však došlo k útoku hackerov na nejdôležitejšiu bitcoinovou burzu. Užívatelia tak stratili (resp. prišli o) digitálne mince v hodnote niekoľko stoviek tisíc eur. Aj napriek tomu zostal bitcoin veľmi lákavým a zaujímavým konceptom. Vytvára sa pomocou komplexných početných operácií, ktoré bežia na tisíckach počítačov. Algoritmus stanoví, že raz bude dosiahnutý maximálny počet digitálnych peňazí. Táto situácia by mala nastať približne v roku 2140 pri 21 miliónoch jednotiek. Ale už od roku 2033 se nebudú vydávať žiadne významné množstvá nových bitcoinov. Tým sa bitcoin podobá zlatu. Na rozdiel od eura alebo doláru nemôže byť množstvo zlata ľubovoľne navyšované. Digitálne mince sú tak zaujímavé aj pre investorov, ktorí počítajú s infláciou papierových peniazov.

    Bitcoiny môžu byť teda predzvesťou novej éry v oblasti financií a peňazí. „Peniaze budú opäť objavené. Stojíme pred dobou menovej súťaže," je presvedčený hlavný ekonóm spoločnosti Degussa Thorsten Polleit. Domnieva sa, že v budúcnosti si bude navzájom konkurovať viac druhov platidiel. „Centrálne banky zneužívajú monopol na peniaze a vydávajú ich len na na politické účely. To z dlhodobého hladisku určite povedie k ich znehodnocovaniu“ tvrdí Thorsten Polleit. Naopak dopyt po súkromných formách výmenných prostredkov bude podľa neho v budúcnosti len stúpať.