Vrátenie daru – ako postupovať?

Nadobudnutie vlastníctva je možné v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom. V tomto článku si priblížime inštitút vrátenia daru.

Michaela Nemcová 20. 01. 2023 4 min.

    Dar je predmetom darovacej zmluvy – môže ísť o hnuteľnú alebo nehnuteľnú vec. Darovacou zmluvou darca niečo bezodplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. V prípade, že je predmetom darovacej zmluvy nehnuteľná vec, forma darovacej zmluvy musí byť ex lege písomná – pri hnuteľnej veci táto formálna náležitosť odpadáva. Vráteniu daru sa občiansky zákonník venuje v ustanoveniach § 629 a 630 a to z pohľadu vrátenia zo strany obdarovaného a zo strany darcu. Obdarovaný je oprávnený vec vrátiť, ak má vec vady, na ktoré darca obdarovaného vopred neupozornil. Ak by darca chcel darovaný dar získať naspäť, môže sa toho domáhať jedine v prípade, ak voči nemu alebo členom jeho rodiny hrubo porušuje dobré mravy.

    Čo je hrubým porušením dobrých mravov a na aký okruh osôb sa vzťahuje?

    Prípad vrátenia daru zo strany obdarovaného je pomerne jasný, avšak v prípade vrátenia daru na žiadosť darcu môže vzniknúť nejasnosť v tom, akého konania sa musí obdarovaný dopustiť, aby to bolo dostačujúce pre povinnosť vrátenia daru na žiadosť darcu. Zákon totiž presne nedefinuje, čo sa rozumie pod hrubým porušením dobrých mravov. Definíciu dobrých mravov ponúka napríklad Uznesenie Ústavného súdu SR č. k. IV. ÚS 55/2011-19 z 24. 2. 2011, podľa ktorého dobrými mravmi sú pravidlá správania sa, ktoré sú v prevažnej miere v spoločnosti uznávané a tvoria základ fundamentálneho hodnotového poriadku. Hrubým porušením dobrých mravov nie je však každé neetické alebo podľa spoločnosti neslušné správanie - ide o porušovanie dobrých mravov v značnej intenzite alebo dlhodobo. Príkladom hrubého porušenia dobrých mravov môže byť napríklad fyzické násilie voči darcovi alebo jeho rodine, urážanie darcu a pod. Hrubým porušením dobrých mravov nemožno chápať napr. ak by obdarovaný zabudol na narodeniny darcu, skrátka nezávažné správanie voči darcovi, ktoré ho nijako priamo ani nepriamo neohrozuje.

    Pod okruhom osôb, voči ktorým má obdarovaný povinnosť zachovať dobré mravy – rozumieme členov rodiny darcu, kde patrí najmä manžel, resp. manželka, deti, starí rodičia, vnuci alebo blízke osoby darcu, t. j. osoby, ktorých ujmu by darca dôvodne pociťoval ako vlastnú ujmu.

    Ako sa domáhať vrátenia daru?

    V prípade, že dôjde podľa darcu k hrubému porušeniu dobrých mravov, je oprávnený vyzvať obdarovaného aby mu dar vrátil. Na to aby bola darovacia zmluva platne zrušená nie je potrebné rozhodnutie súdu. Najvhodnejšou formou vyzvania obdarovaného na vrátenie daru je písomná forma, nakoľko v prípade, že by obdarovaný dar odmietol vrátiť, môže táto písomná výzva darcu slúžiť na preukázanie, že obdarovaný odmietol dar vrátiť mimosúdnou cestou.

    Ak k odmietnutiu vrátenia daru zo strany obdarovaného dôjde, môže sa darca obrátiť na súd, avšak len do uplynutia premlčacej lehoty. Premlčacia lehota nároku na vrátenie daru je tri roky odkedy sa obdarovaný dopustil voči darcovi hrubého porušenia dobrých mravov. V prípade, že by takéto správanie zo strany obdarovaného pretrvávalo dlhodobo, začína premlčacia lehota plynúť až odo dňa, keď obdarovaný od tohto konania upustil. Pri nehnuteľnej veci sa darca obracia na súd so žalobou o určenie jeho vlastníckeho práva k daru a pri hnuteľnej veci žalobou o vydanie veci alebo žalobou o vydanie bezdôvodného obohatenia. Návrh na súd sa podáva na okresnom súde, v obvode ktorého má obdarovaný svoje bydlisko a pokiaľ je predmetom daru nehnuteľnosť, tak v obvode súdu, v ktorom sa táto nehnuteľnosť nachádza. V praxi môže nastať aj situácia kedy obdarovaný už dar nebude mať v držbe. V takom prípade musí obdarovaný poskytnúť darcovi peňažnú náhradu vo výške, ktorá zodpovedá hodnote veci k okamihu zrušenia darovacej zmluvy.

    Náležitosťou návrhu na súd na vrátenie daru sú

    • označenie obdarovaného a darcu,

    • definovanie dôvodov, na základe ktorých sa darca domáha vrátenia daru,

    • podpis,

    • dátum a 

    • miesto podpisu.

    Prílohami k návrhu na súd sú najmä

    • darovacia zmluva, ktorou darca preukazuje odovzdanie daru,

    • dôkazy preukazujúce hrubé porušovanie dobrých mravov obdarovaným,

    • výzvy na vrátenie daru spolu s doručenkou (ak sa darca domáhala vrátenia daru písomnou formou).

    Následne súd určí termín pojednávania, vypočuje účastníkov konania, vykoná potrebné dokazovanie a rozhodne buď tak, že zaviaže obdarovaného, aby dar darcovi vrátil, alebo návrh darcu zamietne.