Kedy by ste mali vyhľadať advokáta? II.

Okrem situácií, kedy je zastúpenie advokátom povinné sa môžu vyskytnúť aj také prípady, kedy zákon takéto zastúpenie  nevyžaduje, ale vyhľadanie právnych služieb vysoko odporúčame.

Lucia Rybanová 21. 02. 2024 4 min.

    predchádzajúcom článku sme sa zaoberali prípadmi, kedy má osoba povinnosť v rôznych typoch konania byť zastúpená advokátom. Vo všetkých ostatných konaniach túto povinnosť nemá, a teda sa môže rozhodnúť, či sa bude zastupovať sama, prípadne či ju zastúpi iný splnomocnený zástupca. Aj samotná Ústava Slovenskej republiky zakotvuje právo na právnu pomoc v konaní pred súdmi, inými štátnymi orgánmi alebo orgánmi verejnej správy od začiatku konania za podmienok ustanovených zákonom. V tomto článku prinášame príklady situácií, kedy je odporúčané vyhľadať advokáta, a to aj napriek tomu, že nejde o dôvody povinného zastúpenia.

    V prvom rade možno hovoriť o prípadoch, kedy ide o konanie pred súdom. Najmä v civilnom, avšak aj v trestnom konaní existuje mnoho situácií, ktoré nespadajú do penza prípadov povinného zastúpenia advokátom. Aj napriek tomu je však vysoko odporúčané sa v takomto prípade na neho obrátiť, a to najmä ak je druhá strana tiež zastúpená advokátom. Ten totiž pozná procesné postupy a vie, ktoré ustanovenia sú na konkrétne prípady aplikovateľné, pozná prostriedky procesnej obrany a celý proces môže byť pre stranu sporu jednoduchší.

    Ďalším prípadom, v ktorom sa odporúča vyhľadať advokáta sú zložitejšie majetkové prevody, uzatváranie komplexných zmlúv a prípady, kedy je v hre väčšia hodnota majetku a peňazí. Mohlo by ísť napríklad o kúpu či prevod nehnuteľnosti, alebo hodnotnejšej hnuteľnej veci, prípadne o pôžičku. V takomto prípade je určite vhodné uzavrieť písomnú zmluvu a prejsť si ju s advokátom, aby ste sa ako zmluvná strana nedostali do nevýhodnej situácie, či nepodpísali niečo, čo vás dostane do veľmi nepriaznivej pozície oproti druhej zmluvnej strane.

    Nemenej podstatnou situáciou pre vyhľadanie advokáta je prípad, kedy sa dozviete o obvinení alebo obžalovaní zo spáchania trestného činu. V trestnom konaní má osoba obvineného dokonca nárok na bezplatného ustanoveného obhajcu v prípade, že preukáže nedostatok prostriedkov a to aj v prípadoch, kedy neexistujú dôvody povinnej obhajoby. V trestnom konaní je obzvlášť dôležité nájsť si obhajcu, nakoľko úspešná obžaloba a následné odsúdenie smerujú k uloženiu trestu, čo môže vyústiť až do zásahu do osobnej slobody a straty bezúhonnosti.

    Aj v rodinnom práve sa môžu vyskytnúť situácie, kedy je vhodné vyhľadať pomoc odborníka. Možno hovoriť napríklad o zložitejších rozvodoch či vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ďalej o konaniach na súde o priznaní či úprave rodičovských práv a povinností vo vzťahu k maloletým deťom, alebo o konaní týkajúcom sa výživného.

    Rovnako je zastúpenie advokátom nápomocné keď viete, že ste v práve, ale protistrana na vaše výzvy nereaguje a tým pádom vám znemožňuje či obmedzuje výkon vašich práv. V tomto prípade určite nie je vhodné ostať nečinným, nakoľko podľa rímskej zásady vigilantibus iura scripta sunt právo patrí bdelým, nie spiacim a pokiaľ nebudú v určitom časovom období urobené potrebné úkony, môže dôjsť k uplynutiu premlčacej doby, po ktorej právna vymožiteľnosť nároku pominie a z povinnosti sa stane už iba naturálna obligácia.

    V rámci pracovnoprávnych vzťahov netreba váhať s vyhľadaním advokáta napríklad v prípade, že s vami zamestnávateľ ukončil pracovný pomer, no vy sa domnievate, že tak neurobil v súlade so zákonom a teda že môže ísť o prípad neplatného skončenia pracovného pomeru. V takýchto situáciách má zamestnávateľ ako protistrana častokrát vlastný právny tím, prípadne dostatok prostriedkov na to, aby si advokáta zaobstaral.

    V neposlednom rade je odporúčané obrátiť sa na právnu pomoc aj pri tzv. osobnom bankrote. Ide o oddlženie fyzickej osoby, ktoré predstavuje proces umožňujúci osobe, ktorá sa stala platobne neschopnou oddlžiť sa. V tomto konaní je potrené splniť určité podmienky a dodržať zákonom stanovený postup na to, aby oddlženie mohlo prebehnúť úspešne. Preto je aj v takejto situácii odporúčané vyhľadať právnu pomoc.

    Pri vyhľadávaní advokáta si však treba dať pozor na tzv. pokútnictvo. Ide o spôsob neoprávneného podnikania, kedy osoby poskytujú právne služby bez príslušného oprávnenia na ich poskytovanie. Právne služby podľa zákona o advokácii môže totiž poskytovať advokát, prípadne niektoré z nich aj notár, patentový zástupca, daňový poradca či súdny exekútor. Služby poskytované osobou bez príslušného oprávnenia však nemusia byť kvalitné a keďže tieto osoby nie sú viazané stavovskými predpismi a častokrát nemajú poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré advokáti povinne mať musia. To, či je osoba advokátom je možné jednoducho overiť vyhľadaním v zozname advokátov na webovom sídle Slovenskej advokátskej komory.

    Pokiaľ sa dostanete do situácie, kedy potrebujete právnu pomoc avšak nemáte dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie advokáta, je možnosť obrátiť sa na Centrum právnej pomoci, ktoré poskytuje právne poradenstvo a právne služby osobám nachádzajúcim sa v materiálnej núdzi. Za každých okolností je však lepšie sa na advokáta obrátiť už pri vznikajúcom probléme, keďže práve vtedy to vie podchytiť lepšie, ako keď sa na neho obrátite až keď je spor alebo problém v procese a niektoré úkony sa už nedajú vrátiť späť alebo zopakovať.