Materské v roku 2024

Aké podmienky treba splniť pre získanie dávky materské a aká bude jej maximálna výška v roku 2024?

Lucia Horváthová 23. 11. 2023 4 min.

    Materské je nemocenská dávka poskytovaná Sociálnou poisťovňou z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa. Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (zákon o sociálnom poistení) upravuje materské v ustanovení § 48 a nasledujúcich. Dávka materské je poskytovaná poistenkyni, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, alebo inému poistencovi, ktorý sa stará o dieťa. Materská dávka sa poskytuje spravidla za dni.

    Nárok na materské

    Nárok na vyplatenie materskej má poistenec, ktorý bol najmenej 270 dní nemocensky poistený v období posledných dvoch rokov. Okrem matky dieťaťa, ktorej sa materské poskytuje, môže sa poskytovať aj iným poistencom, ktorými sú:

    • otec dieťaťa ak:
    1. matka zomrela,

    2. ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa starať nemôže alebo nesmie pre jej nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

    3. do uplynutia šesť týždňov,

    4. najskôr po uplynutí šesť týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materský alebo rodičovský príspevok na to isté dieťa,

    • manžel matky dieťaťa ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa starať nemôže alebo nesmie pre jej nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

    • manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela,

    • fyzická osoba, ktorá sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

    Zákon takto vymedzil okruh poistencov, ktorí môžu poberať materské a nemožno sa od taxatívneho výpočtu odkloniť.

    Okrem toho, oprávnenou osobou je:

    1. zamestnanec, ktorému poistenie platí zamestnávateľ,

    2. povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba,

    3. dobrovoľne nemocensky poistená osoba,

    4. fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote, ktorá je spravila 7 dní ako ustanovuje zákon.

    Poberanie materského

    Zákon taktiež bližšie ustanovuje, že materská dovolenka trvá spravidla do uplynutia 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Po uplynutí 34. týždňa je stále možné poberať materskú, avšak najdlhšie do 43. týždňa od dňa, kedy nárok na materskú vznikol a zároveň musí platiť, že poistenkyňa porodila dve a viac detí, pričom aspoň o dve sa musí v danom čase starať. V prípade, ak je mamička osamelá, materská dovolenka trvá 37. týždňov. Pre lepšie pochopenie lehôt si môžeme uviesť príklad kedy mamička odchádza na materskú dovolenku v 6. týždni pred očakávaným pôrodom a za bežných okolností nárok na vyplácanie dávky bude 28. týždňov odo dňa narodenia dieťaťa.

    Ak sa dieťatko narodí mŕtve, zákonodarca myslel na matku a poskytuje materskú do 14. týždňa odo dňa vzniku nároku.

    Vyplácanie materského a podanie žiadosti

    V prípade, že sú všetky vyššie spomenuté podmienky splnené, možno prejsť k podaniu žiadosti o materské, ktorou sa nárok uplatní a Sociálna poisťovňa dávku vyplatí. Žiadosť vystavuje ošetrujúci gynekológ matky dieťaťa zvyčajne na začiatku ôsmeho až šiesteho týždňa pred pôrodom a ak matka spadá do skupiny zamestnancov, musí byť žiadosť potvrdená a podpísaná zamestnávateľom, následne zamestnávateľ žiadosť doručí Sociálnej poisťovni. V prípade iných poistencov žiadosť poskytne Sociálna poisťovňa na príslušnej pobočke, ktorú treba dôkladne vyplniť a doručiť na pobočku miesta trvalého pobytu.

    Potom, ako Sociálna poisťovňa dávku prizná, bude ju vyplácať na bankový účet alebo v hotovosti a to do konca budúceho mesiaca po kalendárnom mesiaci, za ktoré materské patrí.

    Výška materského

    Zákon o sociálnom poistení vymedzuje v § 53 výpočet materskej ako 75% z denného vymeriavacieho základu alebo z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ možno vymedziť ako: podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec platil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Pokiaľ by šlo o osobu dobrovoľne poistenú, jej vymeriavací základ bude pravdepodobný, ktorý je určený ako jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku.

    Maximálna výška denného vymeriavacieho základu v nasledujúcom roku 2024 bude 85,7425 eur, (aktuálne 74,6274 eur). To znamená, že v mesiaci, ktorý má 30 dní, je maximálna vyplatená výška materského v roku 2024 suma 1929,30 eur. Maximálne materské možno vyplatiť napríklad takému zamestnancovi, ktorý má hrubú mzdu aspoň vo výške 2608 € (vymeriavací základ vo výške dvojnásobku priemernej mzdy zistenej v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa začne materské poskytovať).