Náhrada škody za šírenie znevažujúcich výrokov na internete

Dňa 21. decembra 2021 Súdny dvor Európskej únie poskytol vo svojom rozsudku odpoveď na otázku, či sú príslušné rozhodovať o nároku na náhradu škody aj vnútroštátne súdy členských štátov, ktorých sa spor priamo nedotýka.

Michaela Nemcová 03. 01. 2022 4 min.

    Podstatou sporu v tejto veci bolo šírenie hanlivých výrokov na internete o spoločnosti Gtlix TV zo strany DR. Gtlix TV je spoločnosť so sídlom v Českej republike, venuje sa výrobe audiovizuálneho obsahu pred dospelých. DR má sídlo v Maďarsku a tiež podniká v tejto oblasti.

    Spoločnosť Gtflix TV podala žalobu voči DR na francúzske súdy, v ktorej navrhovala odstránenie hanlivých výrokov a opravu uverejnených údajov spolu s náhradou škody, ktorá jej v dôsledku zverejnenia takýchto znevažujúcich výrokov vznikla. Francúzske súdy sa však vyjadrili tak, že na rozhodovanie o tejto veci nemajú právomoc.

    Gttflix TV sa následne obrátila na francúzsky kasačný súd a tvrdila, že bolo porušené pravidlo osobitnej právomoci ustanovené v článku 7 bode 2 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1215/2012 z 12. decembra 2012 o právomoci a o uznávaní́ a výkone rozsudkov v občianskych a obchodných veciach v prospech súdov (nariadenie) „miesta, kde došlo alebo by mohlo dôjsť k skutočnosti, ktorá zakladá nárok na náhradu škody“, keď francúzsky súd rozhodol, že na založenie právomoci súdu (na ktorý bola podaná žaloba) nestačí len, aby znevažujúce výroky boli prístupné na internete v obvode tohto súdu. Je dôležité, aby výroky v tomto obvode mohli spôsobiť ujmu.

    Francúzsky súd následne podal návrh na začatie prejudiciálneho konania, pričom vychádzal zo skutočnosti, že Gtflix TV sa nachádza aj pôsobí na území Českej republiky a DR ma sídlo v Maďarsku. Vychádzajúc z uvedeného rozhodol tento súd tak, že francúzske súdy nemajú právomoc rozhodovať o návrhu na odstránenie údajne znevažujúcich výrokov a opravu uvedených údajov. Prejudiciálna otázka, ktorú francúzsky súd položil Súdnemu dvoru Európskej únie (SDEÚ), sa však týkala právomoci na rozhodovanie o návrhu na náhradu škody, pokiaľ bola škoda spôsobená Gtflix TV na území Francúzska aj v prípade, že tieto súdy nemajú právomoc rozhodovať o návrhu na opravu údajov a odstránenie obsahu.

    Z posúdenia SDEÚ vyplynul nasledovný záver:

    „Osoba, ktorá sa domnieva, že došlo k porušeniu jej práv šírením hanlivých výrokov o nej na internete, a ktorá koná súčasne jednak na účely opravy údajov a odstránenia obsahu uverejneného o nej na internete a jednak na účely náhrady škody vyplývajúcej z tohto uverejnenia, sa môže domáhať na súdoch všetkých členských štátov, na území ktorých sú alebo boli tieto výroky prístupné, náhrady škody jej spôsobenej v členskom štáte súdu, na ktorý je podaná žaloba, hoci tieto súdy nemajú právomoc rozhodovať o návrhu na opravu údajov a odstránenie obsahu.“

    Súdny dvor okrem iného pripomenul, že osoba, ktorá sa považuje za poškodenú, je oprávnená podať žalobu o náhradu celej spôsobenej škody buď na súdy členského štátu, v ktorom má sídlo vydavateľ predmetného obsahu, na základe miesta príčinnej udalosti, alebo na súdy členského štátu, v ktorom sa nachádza centrum jej záujmov na základe miesta, kde vznikla škoda. Poškodená osoba má však tiež možnosť podať svoju žalobu na súdy všetkých členských štátov, na území ktorých je alebo bol prístupný obsah uverejnený na internete – v tomto prípade majú tieto súdy právomoc rozhodovať iba o škode spôsobenej na území toho ktorého členského štátu.

    V súvislosti s výkladom článku 7 bodom 2 nariadenia môže poškodená osoba podať návrh na opravu údajov a vymazanie obsahu uverejneného na internete na súdy príslušné na rozhodnutie o celom nároku na náhradu škody, teda buď na súd v mieste, kde má sídlo vydavateľ tohto obsahu ako miesta, kde došlo k príčinnej udalosti, alebo na súd v mieste, kde sa nachádza centrum záujmov tejto osoby ako miesta, kde vznikla škoda. SDEÚ upresnil, že žiadosť o opravu údajov a odstránenie obsahu uverejneného na internete nemožno podať na inom súde, než na súde príslušnom na prejednanie nároku na náhradu celej škody, a to z dôvodu, že takáto žiadosť o opravu údajov a odstránenie obsahu je jednotná a nedeliteľná. Avšak, ak hovoríme o návrhu na náhradu škody, môžeme žiadať buď úplnú alebo čiastočnú náhradu škody, z čoho vyplýva, že poškodená osoba môže uplatniť svoj nárok na akomkoľvek súde (spomedzi súdov členských štátov), ak sa domnieva, že v obvode tohto súdu jej vznikla škoda.

    Z uvedeného teda vyplýva, že Gtflix TV si síce búde môcť uplatniť nárok na náhradu škody na francúzskych súdoch, ale iba do výšky a rozsahu, v akej bola škoda dokázateľne spôsobená na území Francúzska. Francúzske súdy nie sú oprávnené rozhodovať o návrhu na opravu údajov a vymazanie obsahu uverejneného na internete ani o zvyšnej časti náhrady škody.

    zdroj: rozsudok SDEÚ vo veci C-251/20