Prečo majú niektoré NFT hodnotu miliónov?

Čo sú to NFT, prečo sú také hodnotné a oplatí sa do nich investovať? Nielen na tieto otázky nájdete odpovede v riadkoch nižšie.

Alyssa Gogová 25. 08. 2023 4 min.

    Čo je to NFT (non-fungible tokens)?

    NFT je digitálne aktívum, ktoré môže mať podobu umenia, hudby, herných predmetov, videí a ďalších. Kupujú a predávajú sa online, často za kryptomeny, a vo všeobecnosti sú kódované rovnakým základným softvérom ako mnohé kryptomeny. Ponúkajú sa ako „nezameniteľmý token" (NFT), teda ako vlastníctvo originálneho digitálneho obrazu. Hoci existujú od roku 2014, NFT získavajú v súčasnosti na významnosti, pretože sa stávajú čoraz populárnejším spôsobom nákupu a predaja digitálnych umeleckých diel. Trh s NFT mal len v roku 2021 hodnotu ohromujúcich 41 miliárd dolárov, čo je suma, ktorá sa blíži k celkovej hodnote celého globálneho trhu s výtvarným umením.

    Ako funguje NFT?

    Tradičné umelecké diela, ako sú obrazy, sú cenné práve preto, že sú jedinečné.  Digitálne súbory sa však dajú ľahko a donekonečna kopírovať. Pomocou NFT možno umelecké diela "tokenizovať" a vytvoriť tak digitálny certifikát vlastníctva, ktorý sa dá kúpiť a predať. Podobne ako pri kryptomenách sa záznam o tom, kto čo vlastní, ukladá do zdieľanej účtovnej knihy známej ako blockchain. Záznamy sa nedajú sfalšovať, pretože účtovnú knihu vedú tisíce počítačov na celom svete. NFT môžu obsahovať aj zmluvy, ktoré môžu umelcovi poskytnúť napríklad podiel z akéhokoľvek budúceho predaja tokenu.

    Ako sa vytvárajú NFT?

    Technicky môže NFT vytvoriť ktokoľvek. Umelci, hráči, značky a hudobníci majú možnosť vytvoriť NFT a ponúknuť ich na predaj. Môžu vytvoriť akékoľvek dielo a potom ho premeniť na NFT v blockchaine. Tento proces premeny sa nazýva "minting".

    Po jeho dokončení ho môžu dať na predaj na trhovisku podľa vlastného výberu a pripojiť k nemu províziu (licenčný poplatok), takže zakaždým, keď si ho niekto kúpi, príjmu platbu. Poplatky za tieto transakcie môžu byť pomerne vysoké. Zakaždým, keď dôjde k transakcii, sa vám naúčtuje cena za energiu potrebnú na dokončenie transakcie spolu s ďalším poplatkom za predaj a nákup.

    Ak chcete vytvoriť NFT, budete musieť prejsť na niektorú z platforiem, kde sa NFT vytvárajú a obchodujú. Existuje mnoho platforiem, napríklad Rarible, Ethereum a SuperRare. Tieto platformy umožňujú vytvárať NFT pomocou technológie blockchain, ktorú nemožno zmeniť. To znamená, že vlastníctvo NFT nemôže nikto zrušiť, ani nikto nemôže obnoviť váš výtvor. Teraz si všetky NFT po nahratí na platformu môže ktokoľvek pozrieť a ktokoľvek ich môže predať alebo kúpiť bez súhlasu kohokoľvek iného. Rovnako ako virtuálne zberateľské predmety.

    Prečo sú NFT cenné?

    Jedným z hlavných prvkov hodnoty NFT je jeho schopnosť poskytovať dôkaz o vlastníctve a pravosti digitálnych aktív. Pred zavedením NFT bolo ťažké preukázať vlastníctvo digitálnych položiek, pretože ich bolo možné ľahko kopírovať a zdieľať bez povolenia. NFT tento problém riešia využitím technológie blockchain na vytvorenie jedinečného a nemenného digitálneho záznamu vlastníctva.

    Ďalším dôvodom, prečo sú NFT cenné je, že umožňujú tvorcom speňažiť svoj obsah spôsobmi, ktoré boli predtým nemožné. Napríklad umelec môže vytvoriť NFT svojho digitálneho umeleckého diela a predávať ho so ziskom, aj keď sa dielo dá ľahko skopírovať a zdieľať online - pretože NFT je dôkazom pôvodného umeleckého diela. NFT sa nedajú rozdeliť na viacero jednotiek, ako je to možné pri kryptomenách.

    Oplatí sa investovať do NFT?

    Do NFT sa oplatí investovať, pokiaľ má zakúpený token základnú hodnotu. Podkladová hodnota predstavuje hodnotu spoločnosti alebo osoby, ktorá stojí za razbou NFT. Podkladová hodnota závisí aj od hmotných a nehmotných aktív spojených s NFT. Ale v konečnom dôsledku hodnota NFT je taká, akú si trh žiada. Tak ako sa umelecké diela v reálnom svete oceňujú a predávajú už celé veky na základe hodnoty, ktorú im priradí trh, aj NFT budú nasledovať tento príklad.

    Aká je budúcnosť NFT?

    Je celkom zrejmé, že technológia blockchain mení budúcnosť obchodovania. Týka sa to bitcoinov, ako aj digitálnych aktív, ako sú NFT. V oblasti kryptografického umenia sme ešte len začali, a ak sa na tomto priestore začnú podieľať špičkoví hráči v oblasti umenia a módy, potom celkom určite dôjde k jeho explózii. Napr. spoločnosť Taco Bell prišla s animovanými gifmi a pol hodiny po uvedení na trh boli vypredané.

    Zatiaľ sme sa len na začiatku, keďže sa technológia a trh naďalej vyvíjajú, môžeme očakávať ďalšie inovatívne využitie a spoluprácu vo svete hier a duševného vlastníctva. Pri správnom prístupe majú NFT potenciál revolučne zmeniť spôsob interakcie s digitálnym obsahom a jeho speňažovania.