Whistleblowing v Európe: od smernici k akcii

Minulý týždeň sme sa zúčastnili na odbornej konferencii organizovanej Úradom pre ochranu oznamovateľov s názvom „Whistleblowing v Európe: od smernici k akcii“.

Lucia Rybanová 13. 12. 2023 2 min.

    Na konferencii prehovorili o praxi ochrany oznamovateľov nielen zástupcovia zo Slovenska, ale aj z iných krajín (napríklad Taliansko, Belgicko, Holandsko či Spojené Štáty Americké). Na programe bola diskusia najmä o Smernici Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1937 z 23. októbra 2019 o ochrane osôb, ktoré nahlasujú porušenia práva Únie (Smernica) ako aj o jej implementácii v praxi.

    Hlavnými témami boli kultúrne výzvy vo vnímaná whistleblowingu, cieľ legislatívnej ochrany whistleblowerov a prax – teda v akom kontexte vznikala Smernica, aké sú jej výzvy a ako prebieha jej implementácia (nielen na Slovensku). Nebola vynechaná ani téma oznamovacích systémov zamestnávateľov, ako aj téma externého oznamovania. Ďalej sa diskusia venovala rozhodovacej praxi súdov, kde sa mimo iného porovnávali štandardy ochrany oznamovateľov podľa Smernice v rámci Európskej únii s ochranou, ktorú poskytuje Európsky súd pre ľudské práva na základe Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Rovnako bolo poukázané aj na rolu mimovládnych organizácií a médií v rámci ochrany oznamovateľov. Konferencia bola zakončená príbehmi a osudmi whistleblowerov, medzi ktorými bol napríklad aj Raphaël Halet – audítor, ktorý poukázal na daňové znevýhodnenie nadnárodných korporácii a ktorého prípad sa dostal až pred Európsky súd pre ľudské práva, pričom 14. februára 2023 bolo po 8 rokoch finálne rozhodnuté v prospech pána Haleta.

    Úrad na ochranu oznamovateľov bol zriadený zákonom č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Oznamovatelia sú osoby, ktoré poukazujú na protispoločenskú činnosť (napríklad trestné činy, priestupku či správne delikty, ktoré majú negatívny dopad na spoločnosť a ktoré sú vymedzené zákonom). Často však môžu čeliť nepriaznivému zaobchádzaniu zo strany nadriadeného v súvislosti s tým, že sa rozhodli na protispoločenskú činnosť poukázať. Na ochranu pred takýmto konaním je tu Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorý poskytuje ochranu tým, ktorí sa nebáli poukázať na pochybenia.

    Viac o Úrade na ochranu oznamovateľov sme písali v našom článku, ktorý nájdete tu. Aktuálne parlament rokuje o novele zákona o ochrane oznamovateľov, ktorou by sa napr. príslušníci policajného zboru mohli vylúčiť zo systému ochrany a to aj spätne. Hlasovanie poslancov budeme sledovať a o výsledku sa dočítate na našom webe.