Zníženie trestov za marihuanu

Poslanci NR SR 16. marca 2022 schválili novelu Trestného zákona, ktorou sa znižujú tresty za marihuanu. Prečítajte si, čo všetko sa v tejto oblasti mení od 1. mája 2022.

Michaela Nemcová 28. 03. 2022 5 min.

    Cieľom schválenej novely bolo, resp. je odstrániť problém spočívajúci v neprimerane prísnom postihovaní prechovávateľov a/alebo užívateľov marihuany a zároveň umožniť zníženie už uložených trestov za taký trestný čin, ktorý bude po novom trestaný miernejšie.

    V súčasnosti pozná naša právna úprava prechovávanie omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov pre vlastnú potrebu s určením maximálnych kvantitatívnych limitov, ktoré sa počítajú zvyčajne podľa obvyklej jednorazovej dávky.

    § 135

    Prechovávanie drog pre vlastnú potrebu

    1. Prechovávaním omamnej látky, psychotropnej látky, jedu alebo prekurzora pre vlastnú potrebu sa rozumie mať neoprávnene v držbe po akúkoľvek dobu omamnú látku, psychotropnú látku, jed alebo prekurzor v množstve, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu.

    2. Prechovávaním omamnej látky, psychotropnej látky, jedu alebo prekurzora pre vlastnú potrebu vo väčšom rozsahu sa rozumie mať neoprávnene v držbe po akúkoľvek dobu omamnú látku, psychotropnú látku, jed alebo prekurzor v množstve, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu.

    Jednorazovou dávkou sa chápe bežne jednorazovo používané množstvo finálneho materiálu, obvyklým spôsobom aplikovateľného konečným užívateľom - teda nie podľa množstva tzv. účinnej látky v posudzovanom materiáli. Súdna prax už dlhodobo vychádza z toho, že za jednu obvykle jednorazovú dávku marihuany sa považuje množstvo zodpovedajúce 500 mg sušeného materiálu (viď judikát trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline z 20. septembra 2011, sp. zn. 1To/86/2011, ale aj rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave, sp. zn. 4To/127/2011, 4To/11/2014).

    Uvedené sa vzťahuje aj na prechovávateľov marihuany. V nadväznosti na uvedené poslanci navrhovali v návrhu novely Trestného zákona, o ktorej sme podrobnejšie informovali v našom článku[1], zaviesť osobitnú skutkovú podstatu prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu za zachovania množstevných limitov podľa § 135, a to v nových ustanoveniach § 171 ods. 1 a 2, s nižšou hranicou trestnej sadzby, a to podľa ods. 1 vo výške jedného roka a podľa ods. 2 vo výške dvoch rokov.

    Novela so sebou prináša v ustanovení § 40a aj novú možnosť, ktorou je upustenie od potrestania v prípade, že prechovávateľ kvalifikovaný podľa § 171 ods. 1 alebo 2, bude súhlasiť s uložením ochranného liečenia podľa ustanovenia § 73.

    Nové znenie ustanovenia § 40a Podmienečné upustenie od potrestania bude znieť nasledovne:

    1. Od potrestania páchateľa prečinu podľa § 171 ods. 1 alebo 2 môže súd podmienečne upustiť, ak mu súčasne uloží ochranné liečenie za podmienok podľa § 73.

    2. Súd páchateľovi určí skúšobnú dobu až na dva roky; skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o upustení od potrestania.

    3. Ak páchateľ, u ktorého bolo podmienečne upustené od potrestania, dodržal podmienky ochranného liečenia, vysloví súd, že sa osvedčil; inak rozhodne, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby, o uložení trestu.

    4. Ak súd do roka od uplynutia skúšobnej doby neurobil rozhodnutie podľa odseku 3 bez toho, že by na tom mal páchateľ vinu, má sa za to, že sa osvedčil.

    5. Ak súd vyslovil, že sa páchateľ, u ktorého bolo podmienečne upustené od potrestania, osvedčil, alebo ak sa má za to, že sa osvedčil, hľadí sa na neho, ako keby nebol odsúdený.

    V nadväznosti na nové znenie ustanovenia § 40a je vhodné uviesť aj znenie spomínaného § 171:

    1. Kto neoprávnene prechováva omamnú látku alebo psychotropnú látku z rastliny rodu konopa pre vlastnú potrebu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

    2. Kto neoprávnene prechováva omamnú látku alebo psychotropnú látku uvedenú v odseku 1 pre vlastnú potrebu vo väčšom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

    3. Kto neoprávnene prechováva inú omamnú látku alebo psychotropnú látku ako uvedenú v odseku 1, jed alebo prekurzor pre vlastnú potrebu, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

    4. Kto neoprávnene prechováva inú omamnú látku alebo psychotropnú látku ako uvedenú v odseku 1, jed alebo prekurzor pre vlastnú potrebu vo väčšom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na päť rokov.

    V prípade, že by mal pri sebe páchateľ marihuanu v množstve, ktoré prekračuje množstvo vlastnej potreby podľa ustanovenia § 135, sa tiež navrhovalo, aby títo boli potrestaní trestom s nižšou hornou hranicou trestnej sadzby, ktorá predstavuje 3 až 7 rokov, pričom v prípade recidívy by sa páchateľ potrestal trestom na 5 až 10 rokov. Uvedené tresty budú ustanovené v § 172 ods. 1 a 2, a odseky 3, 4 a 5 budú upravovať ten istý skutok vo vzťahu k iným drogám a dílerstvo, pri ktorom sa výška trestov prijatím novely nemení, a to z toho dôvodu, že pri díleroch ide o osoby, ktoré prechovávajú drogy vo veľkom rozsahu alebo ich distribuujú maloletým osobám alebo svojím konaním nepriamo spôsobujú požívateľom drog závažné následky, napr. ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť.

    Ďalšia výrazná zmena nastane v ustanovení § 173 ods. 1 o prechovávaní predmetu, resp. zariadenia na výrobu drog a to tým, že sa odstráni spodná hranica trestnej sadzby s cieľom umožniť súdu vziať do úvahy všetky okolnosti každého prípadu jednotlivo a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona. Doposiaľ totiž aj spodná hranica trestu bola vo výške jedného roka. Táto zmena sa do ustanovenia § 173 ods. 1 doplní tak, že sa slová „na jeden rok až päť rokov“ nahrádzajú slovami „až na päť rokov“.