Správy

Spoločné rokovanie Slovenskej a Českej advokátskej komory v Luhačoviciach

Luhačovice - 20.9.2018  Členovia predsedníctva SAK a predstavenstva ČAK sa stretli na každoročnom spoločnom rokovaní komôr k aktuálnym témam v advokácii.

Vyberte novú ŠPZ pre Bratislavu!

Skratka BL sa pre označenie okresu Bratislava sa v minulosti vybrala na základe medializácie a následnej ankety.

Vražda spoločníka tisíceurovým samopalom

Vyšetrovateľ národnej protizločineckej jednotky (20.9.2018) obvinil dve osoby z úkladnej vraždy a nedovoleného ozbrojovania. Vražda mala byť vykonaná nelegálne držanou automatickou zbraňou. Išlo o samopal kúpený na čiernom trhu za 1.000,- eur.

S Českou republikou uzatvoríme zmluvu o policajnej spolupráci

Slovenská a Česká republika musia uzatvoriť dohodu o policajnej spolupráci. Ide o reakciu na nové fenomény páchania cezhraničnej trestnej činnosti.

CVRIA: Zrušenie letu- aerolinky musia nahradiť aj provízie získané sprostredkovateľmi

Podľa rozsudku vo veci C-601/17 Dirk Harms a i./Vueling Airlines SA, v prípade zrušenia letu musí letecká spoločnosť nahradiť aj provízie získané sprostredkovateľmi pri nákupe leteniek, pokiaľ o nich vedela.

GDPR: eKasa má identifikovať aj konkrétnych zákazníkov. Je to v rozpore s GDPR!

Finančná správa SR predložila do NR SR novelu zákona, ktorý by mal meniť fungovanie a používanie systému eKasa. Podľa návrhu ma byť s bločkom identifikovaný aj zákazník a jeho nákup. 

Slovensko bude mať zástupcov v EÚ prokuratúre

Návrh zákona rezortu spravodlivosti o zastúpení Slovenskej republiky v orgánoch Európskej prokuratúry schválili poslanci.

Ministerstvo spravodlivosti bude mať nové sídlo

​Minister spravodlivosti SR ukončil dlhoročne neriešenú kritickú priestorovú situáciu sídla ministerstva a Najvyššieho súdu SR výberom novej administratívnej budovy pre rezort.

Zlyhal systém hodnotenia sudcov? Ministerstvo spravodlivosti nevie reagovať.

Sudcovský stav na Slovensku čelí posledné roky závažnej kritike. Tá sa týka okrem iného aj problematiky prieťahov v konaní na súdoch. Ústava SR všetkým občanom v čl. 48 ods.2 zaručuje právo aby sa vec na súde prerokovala bez zbytočných prieťahov. Táto „garancia“ však v reálnej rozhodovacej činnosti súdov nie je zrejme celkom úplne zachovávaná. 

Európska iniciatíva občanov: Komisia zaregistruje iniciatívu proti nehumánnemu zaobchádzaniu so zvieratami

Kolégium komisárov rozhodlo o registrácii európskej iniciatívy občanov s názvom „Skoncujme s klietkami“ ( End the Cage Age).