Dohoda o pracovnej činnosti v roku 2024

Dohody o pracovnej činnosti a dohody o vykonaní práce sa podľa Zákonníka práce majú uzatvárať výnimočne. V článku sa dočítate, aké sú špecifiká týchto zmlúv.

Martina Vanc 02. 04. 2024 5 min.

    Podľa § 1 ods. 3 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce (Zákonník práce) môže byť závislá práca vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu.

    Pod iným pracovnoprávnym vzťahom rozumieme dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru podľa § 223 Zákonníka práce, a to:

    • dohodu o vykonaní práce,

    • dohodu o brigádnickej práci študentov,

    • dohodu o pracovnej činnosti.

    Rozdielom je, že v prípade dohody o vykonaní práce sa práca vymedzuje výsledkom a pri dohode o pracovnej činnosti a brigádnickej práci študentov sa vymedzuje druh práce (príležitostná činnosť).

    Všetky tri typy dohôd majú spoločné pravidlá. Dohody môže zamestnávateľ uzatvárať len výnimočne a musia mať písomnú formu . Nemožno ich uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.

    Pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín. U mladistvého zamestnanca v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 8 hodín. Pri mladistvom Zákonník práce stanovuje, že s ním možno dohody uzatvárať len vtedy, ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie.

    Čo sa pracovného času týka, zamestnancom, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nemožno nariadiť ani s nimi dohodnúť pracovnú pohotovosť a prácu nadčas.

    Spory vyplývajúce z týchto dohôd sa prejednávajú rovnako ako spory z pracovného pomeru.

    Na dohody sa vzťahujú všeobecné ustanovenia prvej časti Zákonníka práce a tiež ustanovenia o prestávkach v práci, nepretržitom odpočinku, o obmedzení práce v dňoch pracovného pokoja, o nočnej práci, o minimálnej mzde ako aj ustanovenia o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.

    Dohoda o vykonaní práce

    Dohoda o vykonaní práce sa podľa § 226 Zákonníka práce a môže uzatvoriť len na prácu vymedzenú výsledkom. Rozsah práce nesmie presiahnuť 350 hodín v kalendárnom roku. Pozor, do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

    Dohoda o vykonaní práce musí obsahovať vymedzenú pracovnú úlohu, odmenu za jej vykonanie, dobu, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.

    Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je obvykle splatná až po dokončení a odovzdaní práce. Zmluvné strany si môžu dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy.

    Ak pracovná úloha nie je vykonaná v dohodnutej dobe, môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť v prípade, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať z dôvodu, že mu zamestnávateľ neposkytol dohodnuté pracovné podmienky.

    Dohoda o brigádnickej práci študentov

    Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť so žiakom/študentom, ktorý má buď štatút žiaka strednej školy alebo študenta vysokej školy v dennej forme štúdia a súčasne ešte nedovŕšil 26 rokov. Prácu na základe tejto dohody je možné vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

    Minimálna hranica veku žiaka  je 15 rokov a horná hranica veku študenta je 26 rokov.

    Neoddeliteľnou súčasťou tohto typu dohody je potvrdenie o štatúte žiaka strednej školy alebo štatúte študenta dennej formy vysokoškolského štúdia (neplatí po skončení strednej školy alebo prvého stupňa dennej formy vysokej školy).

    V dohode o brigádnickej práci študentov musí byť uvedené:

    • dohodnutá práca,

    • odmena za vykonanú prácu

    • rozsah pracovného času

    • doba, na ktorú sa dohoda uzatvára.

    Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, najviac však na 12 mesiacov. Zákon upravuje aj rozsah práce, a to najviac 20 hodín týždenne v priemere, pričom priemer sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená.

    Podrobnejšie o zamestnávaní mladistvých si môžete prečítať v našom článku na tomto odkaze.

    Dohoda o pracovnej činnosti

    Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce, najviac na 12 mesiacov.

    Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

    Od 1.1.2023 Zákonník práce ustanovuje osobitný poddruh dohody o pracovnej činnosti, t. j. dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce. Podmienka výnimočnosti sa na tento typ dohody nevzťahuje.

    Na tento druh dohody je možné odpracovať  520 hodín v kalendárnom roku, pričom sa výkon sezónnej práce bude sčítavať. Maximálny týždenný pracovný čas je ustanovený na 40 hodín a najdlhšie počítanie priemeru je za obdobie 4 mesiace.

    Sezónnou prácou na účely dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce podľa § 228a ods. 1 písm. b) Zákonníka práce je pracovná činnosť, ktorá je závislá od striedania ročných období, opakuje sa každý rok a nepresahuje osem mesiacov v kalendárnom roku. Ide o druhy práce v  poľnohospodárstve pri pestovaní, zbere, triedení a skladovaní, cestovnom ruchu, potravinárstve a lesnom hospodárstve.

    Minimálna predvídateľnosť práce

    Za účelom zaistenia minimálnej predvídateľnosti práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pri uzatvorení týchto dohôd písomnú informáciu o
    - dňoch a časových úsekoch, v ktorých môže od zamestnanca vyžadovať vykonávanie práce,
    - lehote, v ktorej má byť zamestnanec informovaný o výkone práce pred jej začiatkom, ktorá nesmie byť kratšia ako 24 hodín.

    Zákonník práce ustanovuje aj povinnosť zamestnávateľa pri zmene oznámených údajov poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o zmenených údajoch najneskôr v deň nadobudnutia účinnosti zmeny. Informáciu zamestnávateľ poskytuje listinne alebo elektronicky.

    Ak zamestnávateľ bude požadovať od zamestnanca výkon práce v rozpore s písomnou informáciou alebo v rozpore s jej oznámenou zmenou, Zákonník práce zbavuje zamestnanca povinnosti takto požadovanú prácu vykonať.

    Ak dôjde k zrušeniu výkonu práce po lehote, za nedodržanie lehoty Zákonník práce trestá zamestnávateľa sankciou v podobe nároku zamestnanca na finančnú kompenzáciu. Zamestnancovi patrí v uvedenom prípade náhrada odmeny najmenej v sume 30 % odmeny, ktorú by zamestnanec dosiahol, ak by sa práca vykonala.