Zmena v zamestnávaní rodinných príslušníkov od 2023

Od januára 2023 sa rozšíri výnimka z nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, ktorá sa vzťahuje na rodinných príslušníkov.

Michaela Nemcová 14. 11. 2022 5 min.

    V súvislosti so schválením novely zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (Zákon o nelegálnej práci), ktorú Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 16. marca 2022, sa rozšíri výnimka z nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania pre rodinných príslušníkov. V tomto článku sa zameriame na to, čo je nelegálna práca, na koho sa vzťahuje výnimka z nelegálnej práce alebo zamestnávania a ako sa novelou Zákona o nelegálnej práci rozšíri.

    Čo je nelegálna práca?

    Nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie upravuje Zákon o nelegálnej práci. V zmysle tohto zákona je nelegálnou prácou závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a

    • nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer alebo

    • je štátnym príslušníkom krajiny, ktorá nie je členským štátom Európskej únie, iným zmluvným štátom Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou, alebo osobou bez štátnej príslušnosti (ďalej len „štátny príslušník tretej krajiny“) a nie sú splnené podmienky na jeho zamestnávanie podľa osobitného predpisu.

    Nelegálne zamestnávanie je zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, ak využíva závislú prácu

    • fyzickej osoby a nemá s ňou založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer,

    • fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer a neprihlásila ju do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia do siedmich dní od uplynutia lehoty na prihlásenie do tohto registra, najneskôr však do začatia kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, ak kontrola začala do siedmich dní od uplynutia lehoty na prihlásenie do tohto registra alebo

    • štátneho príslušníka tretej krajiny a nie sú splnené podmienky na jeho zamestnávanie,

    • štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý sa zdržiava na území Slovenskej republiky v rozpore s osobitným predpisom.

    Nelegálna práca, resp. zamestnávanie je v rozpore so zákonom a fyzická osoba nesmie nelegálnu prácu vykonávať. Príkladom nelegálnej práce je najčastejšie zamestnávanie pracovníkov, ktorí vykonávajú závislú prácu na živnosť. Zákonník práce závislú prácu definuje ako prácu vykonávanú vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, je vykonávaná zamestnancom osobne pre zamestnávateľa, podľa jeho pokynov, v jeho mene a v čase, ktorý je ním určený. V zákone je výslovne vyjadrený aj zákaz výkonu závislej práce v zmluvnom občianskoprávnom alebo obchodnoprávnom vzťahu z čoho vyplýva, že keďže pri práci na živnosť ide o obchodnoprávny zmluvný vzťah, výkon závislej práce na živnosť je protizákonný, t. j. ide o nelegálnu prácu, resp. zamestnávanie.

    Výnimky z nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania

    Zákon o nelegálnej práci vo svojich ustanoveniach vymenúva aj osoby, ktoré môžu to, čo je definované ako nelegálna práca, resp. zamestnávanie vykonávať legálne, teda v súlade so Zákonom o nelegálnej práci. Medzi tieto osoby patria rodinní príslušníci, ktorými sú

    • príbuzní v priamom rade,

    • súrodenec alebo

    • manžel.

    Na tieto osoby sa však výnimka vzťahuje iba v prípade, ak sú dôchodkovo poistené, sú poberateľom dôchodku alebo sú žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.

    V súčasnosti sa výnimka uplatňuje pri nelegálnej práci na prácu, ktorú pre fyzickú osobu podnikateľa alebo pre právnickú osobu, ktorá je spoločnosťou s ručením obmedzeným a ktorá má najviac jedného spoločníka, ktorý je fyzickou osobou, vykonáva príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel tejto fyzickej osoby alebo tohto spoločníka, ak tento príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku. Obdobná výnimka platí aj pre nelegálne zamestnávanie.

    Vďaka schváleniu novely Zákona o nezávislej práci sa výnimka rozšíri. Zmena nadobudne účinnosť 1. januára 2023.

    Rozšírenie výnimky od 1. 1. 2023

    Novelou Zákona o nelegálnej práci sa výnimka z nelegálnej práce a zamestnávania rozšíri nasledovne.

    Nelegálna práca nie je práca, ktorú pre fyzickú osobu podnikateľa alebo pre právnickú osobu, ktorá je spoločnosťou s ručením obmedzeným a ktorá má najviac dvoch spoločníkov, ktorí sú príbuznými v priamom rade, súrodencami alebo manželmi, vykonáva príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel tejto fyzickej osoby alebo niektorého z týchto spoločníkov, ak tento príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku. Obdobná výnimka platí aj pre nelegálne zamestnávanie.

    V skratke sa zmena prejaví najmä v tom, že o nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie nepôjde ani vtedy, ak bude práca vykonávaná pre právnickú osobu, ktorá je spoločnosť s ručením obmedzeným a ktorá ma najviac dvoch spoločníkov, ktorí sú príbuznými v priamom rade, súrodencami a manželmi. Od aktuálne platnej právnej úpravy sa tak výnimka rozšíri o ďalšiu osobu, ktorá je spoločníkom v právnickej osobe (konkrétne v s.r.o.), čím sa do okruhu osôb, na ktoré sa výnimka vzťahuje, pridávajú aj príbuzní v priamom rade, súrodenci alebo manžel druhého spoločníka.

    V súvislosti s novelou Zákona o nelegálnej práci bola schválená aj novela zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce, ktorou sa ustanovilo, že od 1. januára 2023 budú kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania vykonávať inšpektoráty práce. Do právomoci inšpektorátu práce sa tak pridá vedenie centrálneho verejne prístupného zoznamu fyzických osôb a právnických osôb, ktorým bola v predchádzajúcich piatich rokoch uložená pokuta za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania, poskytovanie údajov o tom, že k určenému dňu nebola fyzickej osobe alebo právnickej osobe právoplatne uložená pokuta za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania  v elektronickej podobe na žiadosť orgánu verejnej moci a pod.

    V súvislosti s nelegálnou prácou a nelegálnym zamestnávaním vám odporúčame aj článok Práca na živnosť vs. pracovný pomer, v ktorom sme sa bližšie zaoberali výhodami a nevýhodami práce na živnosť a práce vykonávanej na základe pracovnej zmluvy a dotkli sme sa aj problematiky vykonávania závislej práce na živnosť.