Daňový bonus na dieťa v roku 2024

Daňový bonus za posledné roky prešiel viacerými zmenami. Kedy máte na daňový bonus nárok, ako si ho uplatniť a kedy vám bude vyplatený?

Michaela Nemcová 30. 03. 2024 5 min.

    Daňový bonus za posledné roky prešiel viacerými zmenami. Podrobnosti o ňom upravuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ZoDP).

    Čo je daňový bonus na dieťa a na čo slúži?

    Daňový bonus upravuje ZoDP v ustanovení § 33. Daňovník, ktorému patrí nárok na uplatnenie daňového bonusu, má tzv. daňové zvýhodnenie, t. j. zníženie si vypočítanej dane z príjmov fyzickej osoby. Daňový bonus na vyživované dieťa si daňovník môže uplatniť v prípade, ak sa stará o 

    • vlastné dieťa,

    • osvojené dieťa,

    • dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a 

    • dieťa druhého z manželov, žijúce s ním v domácnosti, ktoré sa považuje za nezaopatrené dieťa v zmysle zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu.

    Za vyživované dieťa sa považuje aj plnoleté nezaopatrené dieťa.

    Daňový bonus na dieťa si daňovník, ktorý je zamestnancom môže uplatňovať mesačne alebo ročne. V prípade mesačného uplatňovania si daňového bonusu na dieťa to pre zamestnanca znamená vyššiu čistú mesačnú mzdu. Pri uplatňovaní si daňového bonusu ročne, teda v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní to pre zamestnanca znamená zníženie vypočítanej dane z príjmov v daňovom priznaní. Pri SZČO, ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa, ten má možnosť si daňový bonus na dieťa uplatniť len ročne a to tak, že si v daňovom priznaní zníži vypočítanú daň z príjmov.

    Daňový bonus a podmienky na jeho získanie

    Daňovník musí pre získanie nároku na uplatnenie si daňového bonusu spĺňať zákonom stanovené podmienky. Základnou podmienkou je, že daňovník sa stará o dieťa žijúce s ním v jednej domácnosti. Daňový bonus si daňovník môže uplatniť na každé vyživované dieťa (viď. vyššie), t. j. ak daňovník žije v domácnosti s troma vyživovanými deťmi, za každé z týchto detí má nárok si uplatniť daňový bonus. Dôležitým bodom pri daňovom bonuse na dieťa je, že daňový bonus na dieťa si môže uplatniť iba jeden daňovník, teda ak je v domácnosti len jedno dieťa, nemôžu si nárok na daňový bonus uplatniť obaja rodičia, ale len jeden z nich. Výnimkou je spočítavanie zárobku druhého z rodičov pre účel získania maximálneho daňového bonusu na dieťa.

    Daňový bonus na dieťa je možné si uplatniť od mesiaca narodenia dieťaťa až do mesiaca, v ktorom dieťa dosiahne 25 rokov veku, avšak iba v prípade, ak sa sústavne pripravuje na povolanie denným štúdiom na strednej alebo vysokej škole. V prípade, že dieťa po skončení strednej školy nepokračuje v štúdiu na vysokej škole, daňový bonus na dieťa patrí daňovníkovi iba do mesiaca, v ktorom skončil daný školský rok.

    Daňový bonus si v zmysle ustanovenia § 33 ods. 9 ZoDP môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou – nerezident, a to v prípade, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

    Výška daňového bonusu

    Od januára 2023 sa výška daňového bonusu na dieťa rozlišuje v závislosti od veku vyživovaného dieťaťa. Vek vyživovaného dieťaťa sa delí na dve skupiny – dieťa do 18 rokov a dieťa nad 18 rokov veku. Výška sumy daňového bonusu na dieťa je v zmysle zákona ohraničená príslušným percentom zo základu dane (čiastkového základu dane) podľa počtu vyživovaných detí, a teda maximálnu mesačnú výšku daňového bonusu si bude daňovník môcť uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa ZoDP.

    Počet vyživovaných detí    

    Percentuálny limit základu dane

    1

    20%

    2

    27%

    3

    34%

    4

    41%

    5

    48%

    6 a viac

    55%

    V roku 2023 si daňovník môže uplatniť maximálny daňový bonus, ktorý je na úrovni 140 eur mesačne na dieťa do veku 18 rokov a 50 eur mesačne na dieťa nad 18 rokov veku, pričom jeho výška závisí od príjmu daňovníka. Uvedené sumy a percentá sú určené na roky 2023 a 2024.

    Pripočítanie zárobku druhého z rodičov

    V prípade, ak na maximálny daňový bonus na dieťa nebude stačiť základ dane (čiastkový základ dane) oprávneného daňovníka  z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2, môže sčítavať svoj základ dane (čiastkový základ dane) so základom dane (čiastkovým základom dane)  z príjmov podľa § 5 alebo podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ich úhrnom druhej oprávnenej osoby, ktorý žije v domácnosti s vyživovaným dieťaťom, pričom táto druhá oprávnená osoba musí tiež spĺňať podmienky na získanie daňového bonusu.

    Z takto navýšeného základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ich úhrnu si môže daňovník uplatniť nárok na daňový bonus vo výške podľa odsekov 1 a 6 vyššie uvedenej tabuľky. Ak druhá oprávnená osoba splnila podmienky na uplatnenie daňového bonusu len časť roka, základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 5 alebo základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ich úhrn daňovníka uplatňujúceho si nárok na daňový bonus sa na účely výpočtu výšky nároku na daňový bonus podľa odsekov 1 a 6 navýši len o pomernú časť základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo pomernú časť základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo pomernú časť ich úhrnu druhej oprávnenej osoby vyživujúcej dieťa (deti) v domácnosti podľa počtu mesiacov, na začiatku ktorých druhá oprávnená osoba splnila podmienky na uplatnenie daňového bonusu.

    Kedy chodí daňový bonus?

    Odpoveď na túto otázku závisí od toho, ako si daňový bonus uplatňujete. Ak mesačne, pripíše sa vám suma daňového bonusu k vašej mesačnej mzde.

    Ak si daňový bonus uplatňujete celý raz za rok, pri ročnom zúčtovaní dane si ho uplatníte a následne vám bude vyplatený (spravidla v ďalšej výplate).