Európske právo



Právo európskej únie neobchádza ani svet online hier - Súdny dvor rozhodol, že platforma Steam porušila právo únie v oblasti hospodárskej súťaže zemepisným blokovaním aktivačných kľúčov na PC hry.



Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Jamal Al Alo proti Slovenskej republike, v ktorom konštatoval porušenie práva na spravodlivý proces zaručeného Európskym dohovorom o ľudských právach.



Rakúsko určuje výšku rodinných prídavkov a daňových výhod pracovníkom podľa toho, v ktorej krajine majú ich deti trvalé bydlisko. Sumy prídavkov a výhod sa tak odvíjajú od všeobecnej úrovne dotknutého členského štátu.



Estónska štátna príslušníčka požiadala o udelenie rakúskeho štátneho občianstva, ktoré jej bolo prisľúbené za podmienky, že preukáže prepustenie zo štátneho zväzku s Estónskom. Túto podmienku preukázala, avšak rakúsky orgán svoj pôvodný sľub zrušil. Ako sa s touto situáciou vysporiadal Súdny dvor EÚ?



V Maďarsku bol prijatý zákon, ktorým sa zakazuje informovať o homosexuálnej orientácii, v Poľsku sa vo viacerých mestách zase zaviedli „zóny bez LGBTI ideológie“ . Takéto praktiky odmieta Európska komisia, ktorá začala právne konanie voči uvedeným krajinám.



V zmysle nariadenia (ES) č. 261/2004[1], podľa ktorého cestujúci meškajúcich letov s veľkým meškaním (tri hodiny alebo viac), majú podobne ako cestujúci, ktorých pôvodný let bol zrušený a ktorým letecký prepravca nie je schopný navrhnúť presmerovanie za podmienok upravených nariadením, právo na náhradu, keďže utrpia nezvratnú stratu času, a teda nepohodlie podobnej povahy. Má právo na rovnakú náhradu aj cestujúci, ktorého let bol odklonený na iné letisko ? Súdny dvor sa touto otázkou zaoberal v nasledujúcom prípade. 



Generálny advokát Rantos sa vo štvrtok, 25. februára, vyjadril ku dvom otázkam, ktoré boli položené Súdnemu dvoru Európskej únie v spojených veciach C-804/18 IX/WABE eV a C-341/19 MH Müller Handels GmbH/MJ.



V nedávno zverejnenom prípade, v ktorom rozhodoval Súdny dvor EÚ, sa posudzovala prax zamestnávateľa, ktorý si určil dátum na predloženie potvrdenia o zdravotnom postihnutí jeho zamestnancov a od tohto dátumu následne odvíjal vyplácanie príplatku ku mzde. Ako uvedené posúdil Súdny dvor s ohľadom na diskrimináciu na základe zdravotného postihnutia, sa dočítate ďalej.



Ďalšou témou, ktorej sa budeme venovať v súvislosti s Brexitom, je cestovanie. Aké doklady budeme potrebovať pri vstupe do Spojeného kráľovstva, za akých okolností bude potrebné požiadať o víza, ako aj to, ako cestovať s domácim zvieratkom si povieme v tomto článku.



 O tom, za akých okolností bude môcť členský štát uložiť správnemu orgánu túto povinnosť a naopak kedy ju bude môcť obmedziť, hovorí prípad Johannes Dietrich a Norbert Häring proti Hessischer Rundfunk, o ktorom rozhodol Súdny dvor EÚ rozsudkom zo dňa 26. januára 2021.



V dnešný deň, 28. januára, si už od roku 2006 pripomíname Deň ochrany osobných údajov. Aj dnes sa v tejto oblasti objavujú stále nové otázky, nadväzujúce jednak na praktickú aplikáciu legislatívy v rôznych situáciách, ako aj v dôsledku nových udalostí, ktoré túto oblasť vo väčšej či menšej miere ovplyvňujú. Jednou z takých udalostí je aj nedávna aktualita - vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ. Čo bude s osobnými údajmi prenášanými do tejto krajiny?

Strana 1 z 9