Trestné právo



Pri určitých témach je zrejmé, že nemožno spochybňovať historické fakty s tým, že ide o vyjadrenie odlišného názoru v rámci slobody prejavu. Medzi takéto témy patrí aj téma holokaustu - otázkou jeho popierania a v akých medziach na neho treba hľadieť z pohľadu literárnej tvorby riešil Najvyšší súd ČR.



Súčasná vládna moc pripravila návrh novely Trestného zákona, ktorá zahŕňa rozsiahle zmeny trestnej politiky Slovenskej republiky. Zrejme najvýraznejšia zmena je rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Napriek vlne nevôle, ktorá sa dvihla naprieč obyvateľmi, nejde o jedinú zásadnú zmenu v tomto zákone. Okrem tohto výrazného zásahu do hierarchického usporiadania prokuratúry prináša aj mnoho úprav, ktoré boli požadované odbornou aj laickou verejnosťou. Zoznam najzásadnejších zmien prinášame v nasledujúcom prehľade.



Úrad špeciálnej prokuratúry podľa aktuálneho vládneho návrhu zákona v prípade schválenia v parlamente zanikne, a prokurátori pôsobiaci v tomto úrade prejdú do pôsobnosti Generálnej prokuratúry.



Ministerstvo spravodlivosti do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o justičnej spolupráci v trestných veciach, s navrhovanou účinnosťou od 1. júla 2024.



Ústavný súd SR sa tentokrát venoval podmienkam výkonu trestu odňatia slobody v súvislosti s návštevami v návštevných boxoch.



Rozvoj technológii napomáha uľahčovať každodenný život. S rozmachom technológií sa však rozmáha aj zločinnosť, keďže ľudia častokrát tieto moderné možnosti využívajú na páchanie nelegálnej činnosti.



Ústavný súd Českej republiky sa vo svojom náleze zo dňa 8. februára 2022, sp. zn.: III. ÚS 213/21 zaoberal p posudzovaním platnosti európskeho zatýkacieho rozkazu vydaného príslušnými orgánmi Talianska.



Každodenný život nám prináša rôzne situácie, medzi ktorými nechýbajú aj nešťastné udalosti. Pri nich častokrát dôjde k zraneniam osôb, dokonca môže ísť aj o ohrozenie ich života. Zrejme najviac obvyklé prípady v tomto smere si môže verejnosť spojiť s dopravnými nehodami. Pri nich je potrebné poskytnúť potrebnú pomoc zraneným osobám, ktoré sa nachádzajú na mieste nehody. Mnohí sa tomu vyhýbajú aj z dôvodu, že sami nevedia adekvátne prvú pomoc poskytnúť. Takéto osoby nemusia tušiť, že sa môžu dopúšťať trestného činu neposkytnutia pomoci.



Povinnosť riadne sa starať o svojich potomkov je základným kameňom rodičovskej výchovy. Tí musia dbať nielen na duševný vývin dieťaťa, ale aj predchádzať jeho ujme na zdraví. Ak však nastane situácia, keď sa dieťa zraní, rodič musí urobiť všetko preto aby odstránil alebo zmiernil následky zranenia. Konať musí aktívne a nemôže ostať nečinný, či dokonca odmietať rady odborníkov ako sa starať o zdravie dieťaťa. Takýto prípad starostlivosti o maloletého a zodpovednosti rodiča pri jeho konaní či pasivite posudzoval Najvyšší súd Českej republiky pod sp. zn. 7 Tdo 531/2023.



Jazda pod vplyvom alkoholu je v Slovenskej republike dlhodobý problém. Každoročné štatistiky policajného zboru dokazujú, že ľudia nemajú problém ohrozovať takouto jazdou život a zdravie nie len seba, ale aj svojho okolia. Takéto konanie môže mať pritom nielen znaky priestupku, ale pri závažnejšom spôsobe konania aj trestného činu. Stále však platí, že ak je vodič pristihnutý pri jazde pod vplyvom, bude mu odobratý vodičský preukaz. Za akých okolností mu však bude vrátený?



Už podľa názvu ide o konsenzuálnu formu riešenia trestnej veci, ktorej podstata spočíva v tom, že obvinený za presne určených podmienok uzná vinu a na základe dohody s prokurátorom súhlasí s navrhnutým trestom - tým sa obvinený vzdáva svojho práva na prejednanie veci v konaní pred súdom a sudca mu uloží trest bez toho, aby dokazoval jeho vinu. Prečítajte si, ako fungovanie tohto inštitútu vyzerá v praxi.

Strana 1 z 23