Rodinné právo



Všeobecne sa manželstvo uzatvára medzi plnoletými osobami. Môžu sa však vyskytnúť prípady, kedy do manželstva platne vstúpia aj osoby, ktoré ešte nedovŕšili 18 rokov.



Podľa všeobecných súdov bolo v záujme maloletého zveriť ho do výlučnej starostlivosti matky z dôvodu nízkeho veku a citovej naviazanosti primárne na matku. Bol takýto postup správny? Prečítajte si viac o rozhodnutí Ústavného súdu ČR.



Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky zo dňa 16. septembra 2021, sp. zn.: III. ÚS 1279/21, v ktorom sa zaoberal porušením práva sťažovateľa na starostlivosť o dieťa a jeho výchovu. V článku  sa dočítate, či hodnota motorového vozidla vo vlastníctve jedného z rodičov môže byť kritériom určujúcim to, v akom rozsahu sa rodičia maloletého dieťaťa budú podieľať na zabezpečení styku s maloletým dieťaťom.



Nielen rodičia, ale aj starí rodičia majú právo na styk s deťmi – vnúčatami. Avšak nie všetky rodinné vzťahy sú ideálne. Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, ktorý sa zaoberal posudzovaním najlepšieho záujmu dieťaťa pri styku s jeho prarodičmi. V tomto prípade otec dieťaťa ako jediný rodič totiž nesúhlasil s tým, aby sa maloletá vnučka so svojimi prarodičmi stretávala.



Ústavný súd Českej republiky sa tento krát zaoberal ústavnou sťažnosťou, v ktorej sťažovateľ namietal porušenie svojho práva na slobodnú voľbu povolania a jeho rodičovských práv. Všeobecné súdy totiž nevyhoveli jeho návrhu na zverenie maloletého dieťaťa do striedavej starostlivosti, a to z dôvodu, že ako príslušník policajného zboru pracoval na zmeny.



V dnešnom článku si priblížime nález Ústavného súdu ČR sp. zn. I. ÚS 3065/21, v ktorom súd riešil otázku práva na spravodlivý proces a právo na výchovu detí v konaní o zverenie do striedavej starostlivosti maloletého.



V konaní o rozvod manželstva, v ktorom súd zveril maloleté deti do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov, rozhodol zároveň o výživnom na maloleté deti. Výrok o výške vyživovacej povinnosti otca však odvolací súd nepovažoval za dostatočne odôvodnený. Aké okolnosti mal súd zohľadniť pri určovaní výživného pri striedavej osobnej starostlivosti?



V dnešnom článku sa pozrieme na to, do akej miery súd skúma majetkové pomery otca pri posudzovaní nároku na príspevok na výživu nevydatej matke.



Súd, ktorý rozviedol manželstvo účastníkov konania, okrem iného uložil aj výchovné opatrenie maloletým deťom – podrobiť sa psychologickému poradenstvu zameranému na obnovenie vzťahu detí k matke. Podľa názoru odvolacieho súdu bol záver súdu o uložení výchovného opatrenia predčasný. Prečítajte si, kedy je vhodné aplikovať výchovné opatrenie a či boli v danom prípade splnené podmienky na jeho uloženie.



V konaní o návrhu otca na zrušenie vyživovacej povinnosti na plnoletú dcéru sa pozrieme na to, či má vplyv na vyživovaciu povinnosť rodiča skutočnosť, že majetkové pomery dieťaťa sú lepšie ako majetkové pomery rodiča.



V dnešnom článku sa spolu pozrieme na prípad, v ktorom sa stará mama dieťaťa z matkinej strany domáhala určenia výživného voči starej mame zo strany otca dieťaťa s odôvodnením, že tento si svoju vyživovaciu povinnosť neplní. Odvolací súd sa v predmetnej veci priklonil k názoru súdu prvej inštancie v otázke, za akých okolností by prešla vyživovacia povinnosť na predkov rodiča.

Strana 1 z 5