Ručenie platiteľa DPH za nezaplatenú daň

Novela zákona o dani z pridanej hodnoty začlenila do zákona viaceré opatrenia vlády na elimináciu daňových podvodov a únikov na dani z pridanej hodnoty. Tieto opatrenia majú zamedziť podvodným praktikám, ktoré ukracujú štátnu kasu ročne o niekoľko miliárd eur.

DPH a ručenie DPH a ručenie PrávneNoviny.sk

Zákon č. 246/2012 Z.z., ktorým bol novelizovaný zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len „zákon o DPH“), zaviedol nasledovné opatrenia na potlačenie daňovej kriminality:

    1. sprísnenie podmienok pre registráciu za platiteľa dane pre rizikové subjekty a rozšírenie právomoci daňového úradu zrušiť registráciu za platiteľa dane v odôvodnených prípadoch,
    2. rozšírenie prenosu povinnosti platiť daň na príjemcu plnenia ako inštitútu garantujúceho elimináciu daňových únikov, a to najmä pri nútenom predaji nehnuteľností a pri predaji tovaru v rámci výkonu záložného práva a výkonu zabezpečovacieho prevodu vlastníckeho práva,
    3. úprava inštitútu ručenia za zaplatenie dane na výstupe s cieľom eliminovať zdaniteľné obchody, ktorých jediným cieľom je zneužitie práva a dosiahnutie vyplatenia neoprávneného nadmerného odpočtu. 

Jedným z najúčinnejších nástrojov boja proti daňovým podvodom má byť práve inštitút ručenia za DPH. Začlenený do nášho právneho systému bol už v roku 2004, a to transpozíciou čl. 205 smernice 2006/112/EHS o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty. Úspešnosť uplatňovania si nezaplatenej dane u ručiteľa je preverená tak silnými ekonomikami viacerých členských štátov Európskej únie, ako napríklad Veľká Británia, Belgicko, či Dánsko.

V zmysle § 69 ods. 14 zákona o DPH platného pred 1. októbrom 2012 platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručil spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť. Vzhľadom k tomu, že legislatívna úprava právneho inštitútu ručenia za DPH bola postavená na princípe úmyselného zavinenia, tento sa v praxi veľmi neuplatňoval.

Nedostatky spočívajúce v náročnom dokazovaní úmyslu dodávateľa nezaplatiť daň a vedomosti objednávateľa o tom, že daň zaplatená nebude, boli odstránené novelou zákona o DPH účinnou od 1. októbra 2012. Podľa novelizovaného ustanovenia § 69 od. 14 zákona o DPH „platiteľ, ktorému je alebo má byť dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí podľa § 69b zákona o DPH za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak dodávateľ daň uvedenú na faktúre nezaplatil alebo sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ v čase vzniku daňovej povinnosti vedel alebo na základe dostatočných dôvodov vedieť mal alebo vedieť mohol, že celá daň alebo časť dane z tovaru alebo služby nebude zaplatená“.

Podľa uvedeného ustanovenia je inštitút ručenia platiteľa dane za daň neodvedenú dodávateľom založená na princípe objektívnej zodpovednosti, podľa ktorého platiteľ dane ručí za daň uvedenú na faktúre bez ohľadu na zavinenie v prípade, že vedel alebo na základe dostatočných dôvodov vedieť mal alebo mohol, že daň dodávateľom zaplatená nebude.

Dostatočné dôvody, pre ktoré platiteľ dane mohol a mal vedieť, že dodávateľ daň uvedenú na faktúre nezaplatil, sú taxatívne vymedzené v druhej vete tohto ustanovenia nasledovne:

    1. protihodnota za plnenie uvedená na faktúre je bez ekonomického opodstatnenia neprimerane vysoká alebo neprimerane nízka,
    2. platiteľ pokračoval v uskutočňovaní zdaniteľných obchodov s platiteľom, u ktorého nastali dôvody na zrušenie registrácie podľa § 81 ods 4 písm. b) druhého bodu zákonaDPH aj po dni jeho zverejnenia v príslušnom zozname osôb vedenom Finančným riaditeľstvom Slovenskej republiky, alebo
    3. v čase vzniku daňovej povinnosti bol jeho štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu alebo spoločníkom štatutárny orgán, člen štatutárneho orgánu alebo spoločník platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu.

Ako to funguje v praxi?

Daňový úrad vykonáva priebežne kontroly podnikateľských subjektov za účelom zistenia, či platia dane riadne a včas. Pokiaľ dôjde v zisteniu, že platiteľ dane z pridanej hodnoty nezaplatil daň, ktorú uviedol na faktúre, je úrad oprávnený si zaplatenie dane uplatniť u objednávateľa z titulu ručenia v zmysle § 69 ods. 14 zákona o DPH. Objednávateľ, ktorý je platcom DPH ručí za daň nezaplatenú dodávateľom v prípade, že vedel alebo vedieť mal a mohol, že dodávateľ daň uvedenú na faktúre nezaplatí. Bez ohľadu na to, či v skutočnosti vedel, že jeho obchodný partner daň nezaplatí, platiteľ dane ručí za záväzky dodávateľa v nasledovných prípadoch:

    • suma uvedená na faktúre je neprimerane vysoká alebo neprimerane nízka
    • pokračuje v uskutočňovaní obchodov s podnikateľom, ktorý je zverejnený v zozname rizikových firiem, ktorým bola zrušená registrácia DPH
    • uskutočňovanie obchodov medzi prepojenými osobami

Po naplnení zákonných predpokladov k uplatneniu inštitútu ručenia za DPH vydá príslušný daňový úrad rozhodnutie o povinnosti ručiteľa uhradiť nezaplatenú daň. Ručiteľ je povinný zaplatiť daň v lehote 8 dní odo dňa doručenia tohto rozhodnutia. Proti rozhodnutiu je možné podať v lehote 8 dní opravný prostriedok. Odvolanie však nemá odkladný účinok, a preto je povinnosťou ručiteľa v stanovenej lehote daň zaplatiť aj v prípade, že opravný prostriedok podal. Právoplatné a vykonateľné rozhodnutie správcu dane je exekučným titulom, na základe ktorého je možné viesť daňové exekučné konanie, a preto je nevyhnutné, aby bola daň v stanovenej lehote zaplatená.

Zoznam rizikových firiem

Za účelom zefektívnenia aplikácie právneho inštitútu ručenia platiteľa DPH za nezaplatenú daň zverejnilo Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky zoznam rizikových firiem. Zoznam obsahuje údaje o podnikateľoch, ktorým bola v zmysle § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu zákona o DPH zrušená registrácia DPH. Podľa uvedeného ustanovenia je registrácia DPH zrušená fyzickej alebo právnickej osobe, ktorá:

    • opakovane v kalendárnom roku nesplní povinnosť podať daňové priznanie,
    • opakovane v kalendárnom roku nezaplatí vlastnú daňovú povinnosť,
    • opakovane nie je zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania a ani na adrese prevádzkarne alebo
    • opakovane porušuje povinnosti pri daňovej kontrole.

Účelom zverejnenia tohto zoznamu rizikových podnikateľov je prevencia pred vznikom daňových únikov a podvodov. V rámci prevencie by si mal každý podnikateľ pred uzatvorením obchodu preveriť svojho obchodného partnera, aby predišiel prípadnému plateniu dane za nesolventného podnikateľa.

Zoznam rizikových firiem bude Finančným riaditeľstvom SR pravidelne, každý mesiac dopĺňaný, čo je zárukou aktuálnych informácií. V súčasnosti zoznam obsahuje vyše 1450 podnikateľov, pričom v drvivej väčšine ide o spoločnosti s ručením obmedzeným.