Komunálne voľby 2022

Už zajtra nás čakajú regionálne voľby - spojené voľby do orgánov samosprávy obcí a samosprávnych krajov. V predošlých častiach nášho volebného sprievodcu sme sa venovali voľbám do VÚC a volebným trestným činom, dnes sa pozrieme na komunálne voľby.

Michaela Nemcová 28. 10. 2022 5 min.

    Vzhľadom na to, že z ekonomických dôvodov budú tento rok historicky po prvý krát komunálne voľby spojené v voľbami do VÚC, sme pre vás pripravili pokračovanie volebného sprievodcu, v ktorom sa tentokrát bližšie pozrieme na komunálne voľby.

    Účelom komunálnych volieb je zvoliť si v každej obci starostu alebo primátora a obecné zastupiteľstvo. V Bratislave a Košiciach si budú obyvatelia voliť primátora celého mesta, mestské zastupiteľstvo a v rámci mestských častí starostu každej mestskej časti a zastupiteľstvo mestskej časti. Volebné obdobie víťazov komunálnych volieb je štvorročné.

    Obecné zastupiteľstvo

    Obecné zastupiteľstvo je zastupiteľský zbor obce zložený z poslancov zvolených v priamych voľbách obyvateľmi obce na štyri roky. Funkcia poslanca obecného zastupiteľstva je nezlučiteľná s funkciou

    • starostu,

    • zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený a 

    • štatutárneho orgánu rozpočtovej organizácie alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou, v ktorej bol zvolený,

    • podľa osobitného zákona[1].

    Počet volených poslancov závisí od počtu obyvateľov v obci. Presné počty poslancov upravuje zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v §11 ods. 3 (ZoZ). Tento zákon upravuje aj hlavné otázky, o ktorých obecné zastupiteľstvo rozhoduje. Patrí sem napríklad:

    • určovanie zásad hospodárenia a nakladania s majetkom obce a majetkom štátu, ktorý užíva, schvaľovanie najdôležitejších úkonov týkajúcich sa tohto majetku a kontrola hospodárenia s ním,

    • schvaľovať rozpočet obce a jeho zmeny, kontrolovať jeho čerpanie a schvaľovať záverečný účet obce,

    • schvaľovať územný plán obce alebo jej časti a koncepcie rozvoja jednotlivých oblastí života obce,

    • rozhodovať o zavedení a zrušení miestnej dane a ukladať miestny poplatok,

    • uznášať sa na nariadeniach,

    • určovať plat starostu,

    • voliť a odvolávať hlavného kontrolóra.

    Obecné zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, avšak najmenej raz za tri mesiace. Rokovania obecného zastupiteľstva sú zásadne verejné, ak predmetom rokovania nie sú informácie alebo veci chránené podľa osobitných predpisov.

    Starosta

    V zmysle ZoZ je starosta predstaviteľom obce a najvyšším výkonným orgánom obce. Táto funkcia je verejnou funkciou a funkčné obdobie starostu sa končí zložením sľubu novozvoleného starostu. Obdobne ako obecné zastupiteľstvo, aj starosta má svoje výlučné právomoci, medzi ktoré patrí napríklad zvolávanie a vedenie zasadnutia obecného zastupiteľstva a obecnej rady a podpisovanie ich uznesenia, výkon obecnej správy, zastupovanie obce vo vzťahu k štátnym orgánom a právnickým či fyzickým osobám a pod. Starosta je štatutárnym orgánom obce, čiže orgánom s rozhodovacou právomocou.

    Funkcia starostu je nezlučiteľná s funkciou

    • poslanca,

    • zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený,

    • štatutárneho orgánu rozpočtovej organizácie alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou, v ktorej bol zvolený,

    • predsedu samosprávneho kraja, a

    • vedúceho zamestnanca orgánu štátnej správy

    • a rovnako podľa osobitného zákona ako v prípade poslancov.

    Volebné právo

    Rovnako ako aj pri voľbách do VÚC, právo voliť má občan Slovenskej republiky alebo cudzinec, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕšil 18 rokov. Volebné miestnosti sa prideľujú spravidla podľa adresy trvalého pobytu voliča. Rozdelenie volebných miestností nájdete zvyčajne na webovej stránke vašej obce.

    Priebeh volieb

    Volebné miestnosti sú tentokrát otvorené od 7:00 do 20:00 a po príchode sa volič preukáže okrskovej volebnej komisii predložením občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte pre cudzinca. Spôsob hlasovania je rovnaký ako aj pri voľbách do VÚC, nakoľko obe voľby sa spravujú rovnakým zákonom a to zákonom č. 180/2014 z. Z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

    Vzhľadom na to, že komunálne voľby sa konajú zároveň s voľbami do VÚC, aj na tie voľby sa bude uplatňovať zákon č. 185/2022 Z. z. o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň a v rovnakom čase a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Bližšie informácie o tomto spôsobe nájdete v našom článku Voľby do orgánov samosprávnych krajov 2022.

    Nenechajte sa pomýliť viacerými tlačivami a obálkami, ktoré dostanete - volebné tlačivá pre spojené voľby do orgánov územnej samosprávy budú farebne odlíšené bielou a modrou farbou. Pre komunálne voľby je určená biela obálka, do ktorej volič mimo Bratislavy a Košíc vloží dva biele hlasovacie lístky. Zvlášť bude hlasovací lístok pre voľby do obecného, prípadne mestského zastupiteľstva a zvlášť pre voľby starostu alebo primátora.

    Obdobne ako aj pri voľbách do VÚC, volič dostane hlasovací lístok. Okrem hlasovacie lístka pre voľby do VÚC teda volič dostane aj hlasovacie lístky pre starostu, resp. primátora aj pre poslancov. Pokiaľ ste obyvateľom Bratislavy alebo Košíc, okrem uvedených hlasovacích lístkov dostanete aj hlasovacie lístky pre mestskú časť, pomocou ktorých budete voliť starostu a miestne zastupiteľstvo – to znamená, že spolu dostane až 4 hlasovacie lístky.

    Volenie mimo trvalého bydliska

    Pri komunálnych voľbách a voľbách do VÚC na rozdiel od volieb do parlamentu, voľby prezidenta, či eurovolieb, nemožno voliť mimo trvalého bydliska. Uvedené znamená, že pre tieto voľby nie je možné vybaviť volebný preukaz, nakoľko sa pri komunálnych voľbách volí lokálne veľké množstvo kandidátov. Volič musí svoj hlasovací lístok odovzdať v konkrétnom volebnom okrsku, nakoľko každý volebný okrsok má pridelené mená voličov podľa adresy ich bydliska.

    Každý hlas je dôležitý

    V závere článku by sme vás radi vyzvali ísť voliť, vaša voľba ovplyvní kvalitu žitia vo vašej obci. V zásade, zastúpenie orgánov v obci je dôležité, nakoľko spravuje celý život okolo nás. Veríme, že je dôležité si zvoliť do vedenia obce osoby, ktoré reprezentujú vaše hodnoty.