Pripravovaná novela zmení podmienky podpory obnoviteľných zdrojov energií

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo predbežnú informáciu o novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET). Ide o systémovú zmenu, ktorá významne ovplyvní podmienky poskytovania podpory v odvetví.

Pripravovaná novela zmení podmienky podpory obnoviteľných zdrojov energií

Podľa predbežnej informácie ostáva  pre existujúcich výrobcov zachovaný súčasný právny stav a „garantované  práva podpory“. Pre nové väčšie zariadenia však nastane zmena. Zavedie sa podpora formou nového príplatku (tzv. podpora „Feed-in-Premium“), pričom predpokladom získania tejto podpory bude úspech v aukcii. Pravidlá aukcií a kritéria výberu zatiaľ predstavené neboli. V prípade nových menších výrobných zariadení, akými sú napríklad aj solárne panely na obytných budovách, sa bude podpora poskytovať „výkupom elektriny za vopred stanovenú cenu a doplatkom“.

Ministerstvo ďalej plánuje súbor administratívnych opatrení s cieľom zavedenia centrálnej správy systému podpory elektriny vyrobenej z OZE a KVET, akými sú dátový manažment, centrálna administrácia podpory a jej financovania, centrálny výkup elektriny a prevzatie zodpovednosti za odchýlku.

Podľa Mgr. Jany Tögelovej, partnerky advokátskej kancelárie Ružička Csekes, „predstavené opatrenia vyvolávajú pochybnosť o tom, že by mohli viesť k systematickému zníženiu nákladov na prevádzkovanie systému a tým aj ceny elektriny, nakoľko ide len o administratívne opatrenia. Naopak, ministerstvo navrhuje zníženie nákladov pre priemyselné podniky pre niektoré odvetvia formou štátnej pomoci, čo považujeme za nie veľmi šťastné a systémové riešenie.“

Jana Togelova

Mgr. Jana Tögelová
Partner
Ružička Csekes s.r.o.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.