Prečo sa väzňom zvýšia pracovné odmeny?

Od 1. januára 2014 na základe návrhu nariadenia Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky sa  pracujúcim väzňom, ktorí sú obvinení alebo odsúdení zvýši ich pracovná odmena. O koľko percent dostanú viac a aké sú dôvody k prijatiu takéhoto opatrenia? 

Redakcia 06. 01. 2014 3 min.
    Platy väzňov Platy väzňov Metalic grill over a large hole from 4freephotos.com

    Výška pracovných odmien väzňov od 1. januára

    Zmena taríf

    Zmena taríf platných pre rok 2013 vyplýva z návrhu nariadenia, ktorý na rokovanie vlády predložilo Ministerstvo spravodlivosti SR („MS SR“) po získaní súhlasu Hospodárskej a sociálnej rady SR. Na základe nariadenia MS SR budú obvinení a odsúdení dostávať od 1. januára 2014 vyššie pracovné odmeny a to o štyri percentá. Takéto mierne zvýšenie prispeje podľa MS SR k zlepšeniu v troch rovinách:

    • po prvé z takýchto odmien sa z časti uhrádzajú náklady trov výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody, ktoré v neposlednom rade predstavujú príjmy štátneho rozpočtu,
    • po druhé sa zvýšia zdroje, z ktorých odsúdený za násilnú trestnú činnosť uhrádza náhradu škody obeti jeho trestného činu,
    • po tretie z týchto zdrojov časť väzňov platí výživné.

    Priemerná hrubá mesačná odmena pracujúceho väzňa

    Priemerná hrubá mesačná odmena pracujúcich obvinených a odsúdených je 92,06 EUR a tak  priemerná valorizácia bude dosahovať necelé štyri eurá mesačne, pričom odsúdení by si mohli zarobiť v najvyššej možnej triede po zvýšení až 323,70 EUR pretože výška pracovnej odmeny závisí od toho, v akej pracovnej triede sú obvinení resp. odsúdení zaradení, aký fond pracovného času odpracujú alebo ak sú odmeňovaní podľa výkonu, koľko výrobkov požadovanej kvalite zhotovia.

    Samotná valorizácia je prepojená s medziročným nárastom výšky minimálnej mzdy. Ide o faktor, ktorý zohľadňuje všeobecné ukazovatele rastu výšky životných nákladov a takisto odráža nárast spotrebiteľských cien, ktoré majú dopad aj na stav životnej úrovne obvinených a odsúdených.

    K polovici decembra 2013 sa v slovenských ústavoch nachádzalo 9921 väzňov. Ich reálna zamestnanosť presahuje 67 percent. Približne z troch štvrtín odsúdení pracujú na základe zmlúv, ktoré Zbor väzenskej a justičnej stráže uzatvára s fyzickými a právnickými osobami. Ide predovšetkým o poskytovanie jednoduchých prác napríklad v stavebníctve, poľnohospodárstve, obuvnom a textilnom priemysle. Zvýšenie odmien obvinených a odsúdených sa takto premietne do kalkulácie cien výrobkov, prác či služieb. Dopad na zvýšené čerpanie prostriedkov štátneho rozpočtu na pracovné odmeny sa tak podľa MS SR vykompenzuje zvýšením príjmov do štátneho rozpočtu.

    Kde a ako pracujú obvinení a odsúdení?

    Obvinení a odsúdení sa zaraďujú do práce v strediskách vedľajšieho hospodárstva a na pracoviská vnútornej prevádzky väzenských zariadení. Väzni v rámci pracovísk vnútornej prevádzky výkonu trestu  zabezpečujú činnosti potrebné pre chod ústavov a to najmä: práce v kuchyni, upratovacie práce či údržbárske práce. Zbor väzenskej a justičnej stráže má vybudované v rámci stredísk vedľajšieho hospodárstva aj vlastné výroby ako napríklad kovovýroba, drevovýroba, textilná výroba, poľnohospodárska výroba, ktoré poskytujú ďalší priestor pre prácu väzňov.