Tehotenské - dávka pre budúce mamičky

Budúce mamičky, nezabúdajte na dávku tehotenské. Tehotenské je jednou z dávok nemocenského poistenia, ktorej účelom je zabezpečiť tehotnej žene príjem slúžiaci na kompenzáciu zvýšených výdavkov v tehotenstve. Prečítajte si kto a za akých podmienok má na túto dávku nárok.

Michaela Nemcová 07. 07. 2022 5 min.

    Tehotenské je jednou z dávok nemocenského poistenia podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Účelom tehotenského je zabezpečiť tehotnej žene príjem, ktorý bude slúžiť na kompenzáciu zvýšených výdavkov počas tehotenstva. Je dôležité si nemýliť túto dávku s tehotenským štipendiom, ktoré poskytuje tehotnej študentke jej škola. Prečítajte si kto a za akých podmienok má na túto dávku nárok.

    Kto má nárok na dávku?

    Na tehotenské má nárok v podstate každá tehotná žena, ktorá je v čase vzniku nároku na dávku

    • nemocensky poistená v období posledných dvoch rokov aspoň 270 dní, alebo

    • jej plynie ochranná lehota po zániku nemocenského poistenia (spravidla ide o lehotu 7 dní, výnimky z tejto lehoty upravuje § 32 zákona o sociálnom poistení, avšak tieto sa vzťahujú najmä na dávku materské).

    Nárok na tehotenské si môže uplatniť

    • zamestnankyňa,

    • povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO),

    • dobrovoľne nemocensky poistená osoba,

    • poistenka, ktorej vznikol nárok na tehotenské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote a 

    • poistenka, ktorá má prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyňa) alebo poberania rodičovského príspevku (SZČO).

    Ako si uplatniť nárok na dávku?

    Pre uplatnenie si nároku na tehotenské musí poistenka podať žiadosť o tehotenské. Ide o tlačivo Sociálnej poisťovne, ktoré nie je bežne dostupné a vydáva ho iba lekár, a to na prvej preventívnej prehliadke, na začiatku druhého trimestra po dosiahnutí 13. týždňa tehotenstva. To znamená, že pre úspešné vybavenie žiadosti je nutné, aby poistenka bola k 13. týždňu tehotenstva poistená za obdobie predchádzajúcich dvoch rokov celkom 270 dní (nemusí to byť nepretržitých 270 dní nemocenského poistenia bez prestávky, preto sa zohľadňuje doba dvoch rokov pred tým).

    Nárok na tehotenské vzniká iba poistenke, ktorá neukončila tehotenstvo k začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Na žiadosti okrem potvrdenia tehotenstva lekár potvrdí aj očakávaný deň pôrodu. Na druhej strane žiadosti poistenka vyplní Vyhlásenie poistenky, ktoré následne podpíše. Pozor, zamestnávateľ na žiadosti nepotvrdzuje žiadne údaje, teda mu ju nie je nutné ani predkladať.

    Takto vyplnenú žiadosť treba doručiť do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne – príslušnosť sa určuje pri poistenke, ktorá je zamestnankyňou, podľa sídla zamestnávateľa a v prípade, že ide o SZČO a dobrovoľne nemocensky poistenú osobu, podľa miesta trvalého pobytu.

    V prípade ukončenia tehotenstva inak ako pôrodom alebo ak sa síce tehotenstvo pôrodom ukončilo, ale poistenka je cudzinka, vystaví lekár, ktorý sa o ukončení tehotenstva dozvedel Potvrdenie o skončení tehotenstva. Obdobné potvrdenie je povinná predložiť aj poistenka, ktorej tehotenstvo bolo ukončené v cudzine. Na potvrdení lekár potvrdí dátum skončenia tehotenstva a následne poistenka predloží tlačivo miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá jej vypláca tehotenské.

    Výška dávky

    Výška dávky tehotenského sa určuje buď z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ).

    Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor. Denný vymeriavací základ nesmie byť vyšší ako denný vymeriavací základ určený z 2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.[1]

    Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. PDVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor. Tehotenské sa určí z PDVZ v prípade, ak

    • zamestnankyňa, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemali v rozhodujúcom období VZ, 

    • zamestnankyňa, ktorá v aktuálnom nemocenskom poistení pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky nedosiahla 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie, ani v rozhodujúcom období, ktorým je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nedosiahla 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie u iných zamestnávateľov, 

    • povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v deň vzniku tohto nemocenského poistenia (neprihliada sa na vznik nemocenského poistenia z dôvodu skončenia jeho prerušenia),

    • dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov.[2]

    Výška tehotenského predstavuje 15% DVZ alebo PDVZ alebo úhrnu DVZ a PDVZ s tým, že nesmie byť nižšia ako dávka určená z 10% maximálneho DVZ a vyššia ako dávka určená z maximálneho vymeriavacieho základu.

    V praxi to znamená, že ak maximálny denný vymeriavací základ na rok 2022 je v sume 74,4987 eura, tehotenské v roku 2022 bude nasledovné:

    • minimálne tehotenské na kalendárny deň bude v sume 7,44987000 eura

    • maximálne tehotenské na kalendárny deň bude v sume 11,17480500 eura.[3]

    Z uvedeného vplýva, že maximálne tehotenské v tomto kalendárnom roku (2022) môže dosiahnuť v mesiaci, ktorý má 30 dní, výšku 335,40 eur a v mesiaci, ktorý má 31 dní výšku 346,50 eur. Naopak, minimálna výška tehotenského v roku 2022 bude za mesiac, ktorý ma 30 dní 223,50 eur a za mesiac, ktorý má 31 dní 231 eur.

    Zánik dávky

    Nárok na tehotenské poistenke zaniká

    • dňom skončenia tehotenstva pôrodom,

    • dňom skončenia tehotenstva inak ako pôrodom,

    • smrťou poistenky počas obdobia nároku na tehotenské - nárok zaniká dňom nasledujúcim dňu smrti poistenky, posledným dňom nároku je deň jej smrti.

    Počas celej doby uplatňovania si nároku na tehotenské, resp. doby vyplácania tejto dávky môže poistenka pracovať ako aj poberať inú dávku. Vzhľadom na skutočnosť, že nárok na dávku materské poistenke vzniká spravidla od 34. týždňa tehotenstva a nárok na dávku tehotenské zaniká až ku dňu ukončenia tehotenstva, resp. pôrodu, zákon predpokladá súbeh  týchto dávok, t. j. poistenka bude mať nárok poberať súčasne obe dávky.

    Spôsob výplaty dávky

    Tehotenské sa vypláca buď na účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky určený poistenkou alebo v hotovosti na adresu určenú poistenkou. Ak poistenka spôsob vyplácania neurčila, dávka sa bude vyplácať na adresu trvalého pobytu poistenky prostredníctvom Slovenskej pošty, a. s. Lehota na vyplatenie dávky je do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa tehotenské vypláca.