Zmena trvalého pobytu dieťaťa

V prípade novonarodených detí sa trvalý pobyt dieťaťa automaticky zapisuje na miesto trvalého pobytu matky. Čo však v prípade, že sa rodičia rozviedli a dieťa je zverené do starostlivosti len jedného z nich a rodič, ktorému je zverené, sa chce presťahovať spolu s dieťaťom a zmeniť mu trvalý pobyt?

Michaela Nemcová 22. 12. 2022 5 min.

    Zmena pobytu dieťaťa

    V zmysle zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky (ZoHP) sa pobytom rozumie trvalý pobyt a prechodný pobyt. Trvalý pobyt je pobyt v mieste stáleho bydliska občana a občan môže mať v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt na jednom mieste. V tomto článku sa bližšie pozrieme na trvalý pobyt dieťaťa a na to, za akých podmienok je možné ho zmeniť.

    Hlásenie trvalého pobytu dieťaťa

    Spravidla za občana, ktorý je mladší ako 15 rokov, je povinný hlásiť trvalý pobyt jeho zákonný zástupca, najčastejšie teda rodič. Pre nahlásenie trvalého pobytu predloží zákonný zástupca dieťaťa do 15 rokov rodný list a doklad o oprávnení užívať byt alebo inú obytnú miestnosť alebo písomný súhlas vlastníka bytu alebo nájomcu bytu alebo inej obytnej miestnosti vo vzťahu k iným občanom, ktorých vo svojom byte alebo v inej obytnej miestnosti ubytoval, alebo písomný súhlas prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia vo vzťahu k občanom, ktorých vo svojom ubytovacom zariadení ubytoval.

    Súhlas oboch rodičov so zmenou pobytu dieťaťa

    V prípade novonarodených detí sa trvalý pobyt dieťaťa automaticky zapisuje na miesto trvalého pobytu matky. Čo však v prípade, že sa rodičia rozviedli a dieťa je zverené do starostlivosti len jedného z nich a rodič, ktorému je zverené, sa chce presťahovať spolu s dieťaťom a zmeniť mu trvalý pobyt?

    Rodič, ktorému je dieťa zverené do výlučnej osobnej starostlivosti si často myslí, že môže voľne rozhodovať o dieťati bez súhlasu druhého rodiča. Toto však nie je pravda, nakoľko v podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností je potrebný súhlas oboch rodičov, čo v ust. § 35 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ZoR) deklaruje aj zákon:

    „Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.“

    Z tohto ustanovenia vyplýva, že na rozhodovia o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností e potrebný súhlas oboch z rodičov, pričom ak tento súhlas jeden z rodičov nedá, je možné ho nahradiť rozhodnutím súdu.

    Súhlas oboch rodičov sa vyžaduje pri zmene pobytu dieťaťa vždy, okrem prípadu, kedy nahradí súhlas jedného z rodičov rozhodnutie súdu na návrh jedného z rodičov. Toto platí aj v prípade, že je dieťa zverené do výlučnej osobnej starostlivosti iba jedného z rodičov. Pri zmene pobytu dieťaťa je vždy potrebné v prvom rade zohľadniť záujem dieťaťa. Záujem maloletého dieťaťa je totiž prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Uvedené vyplýva zo základných zásad ZoR, konkrétne z článku 5. Podľa neho je potrebné pri posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa zohľadňovať najmä

    • úroveň starostlivosti o dieťa,

    • bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,

    • ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,

    • okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,

    • ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,

    • podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,

    • názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,

    • podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,

    • využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.

    Ako postupovať pri zmene pobytu dieťaťa?

    V prípade, že obaja rodičia vyjadrili súhlas so zmenou pobytu dieťaťa, možno začať celý proces zmeny pobytu. V prvom rade je nutné zmenu trvalého pobytu nahlásiť buď osobne v ohlasovni pobytu (na miestnom/obecnom úrade) nového trvalého pobytu (teda tam, kam sa sťahujete), ktorý zabezpečí odhlásenie z pôvodného trvalého bydliska a prihlásenie novej adresy. Zmenu trvalého pobytu môžete ohlásiť aj elektronicky v Centrálnej ohlasovni, kde získate potvrdenie o novom trvalom pobyte.

    Aby ste mohli využiť elektronické služby Centrálnej ohlasovne budete potrebovať:

    • občiansky preukaz s čipom a bezpečnostný osobný kód (BOK), ktorými  sa prihlasujete sa k službe a čítačku kariet,

    • podpisové certifikáty na čipe občianskeho preukazu, cez ktoré vytvoríte kvalifikovaný elektronický podpis (ZEP), a

    • aplikácie na prihlasovanie, podpisovanie a softvér k čítačke kariet.

    Na osobné prihlásenie dieťaťa na trvalý pobyt budete potrebovať:

    • občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze, prípadne cestovný pas SR alebo osvedčenie o občianstve SR, rodný list v prípade prihlasovania dieťaťa do 15 rokov,

    • údaje potrebné k overeniu vlastníckeho/spoluvlastníckeho práva k budove alebo jej časti, ak z technických dôvodov nemôže ohlasovňa získať výpis z listu vlastníctva z informačného systému, môže požiadať o predloženie výpisu z listu vlastníctva v listinnej podobe (môže byť starší ako 30 dní),

    • písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením s osvedčeným podpisom vlastníka (spoluvlastníkov), nepredkladá sa ak sa prihlasuje vlastník, spoluvlastník, manžel, dieťa, osoba oprávnená z vecného bremena doživotného užívania, alebo ak všetci spoluvlastníci osobne podpísali na ohlasovni prihlasovací lístok.

    Zmena pobytu nie je nič náročné, avšak je potrebné brať do úvahy záujem dieťaťa a tiež konať so súhlasom oboch rodičov, aby sa predchádzalo prípadným súdnym sporom alebo ohrozeniu mravného vývoja dieťaťa.