Aké vlastnosti by mal mať dobrý advokát?

V dnešný deň na Slovensku oslavujeme už 33 rokov slobodnej advokácie na Slovensku. Prijatím zákona č. 132/1990 Zb. o advokácii, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 1990, došlo k obnoveniu slobody výkonu advokátskeho povolania.

Redakcia 26. 04. 2023 4 min.

    Aké vlastnosti by mal mať dobrý advokát? Prečítajte si odporúčania advokátov budúcim generáciám, ktoré sa na túto profesiu pripravujú. Všetkým zúčastneným za ich príspevky srdečne ďakujeme.

    Advokátka JUDr. Terézia Petrová

    Advokát je zrkadlom svojho lojálneho klienta. A lojálny klient je zrkadlom svojho advokáta. Budúci advokáti ako nová generácia advokácie, obzvlášť v jej dnešnom krásnom veku 33 rokov, by mali zase odzrkadľovať ju.

    Advokácia je hrdá nositeľka slobody, nezávislosti, sily, ochrany, zodpovednosti, dôvery, lojality, ktorá združuje silné osobnosti. To sú atribúty advokáta, ktoré podľa môjho názoru bez pochyby dokážu podstatne pozitívne pomôcť každému budúcemu, alebo aj praktizujúcemu advokátovi, popri jeho odbornej zdatnosti v tej - ktorej právnej problematike, úspešne zachovávať zákonnosť i chrániť práva a oprávnené záujmy klientov.

    Držím palce v tejto misii každému jednému z nich!

    Advokát JUDr. Patrik Ozimanič - Zo života advokáta

    Nie som síce advokátom dlho, ale v advokácii som od 2. ročníka VŠ a veľa vecí som si už stihol uvedomiť. Podľa môjho názoru je dôležité si uvedomiť, že advokácia je hlavne o pomoci ľuďom.

    Zistil som, že ľudia oceňujú, ak je im právo vysvetlené zrozumiteľne a jednoducho (odborné pojmy by sme mali nechať do školy a na skúšky). To sa však dá dosiahnuť len tak, keď venujete čas skutočnému pochopeniu právnych inštitútov a ich základom.

    Ďalej je dôležité nevzdávať sa. I keď na začiatku prípad vyzerá možno zle alebo ako vopred prehraný, často sa dá nájsť riešenie, či argument. Stačí si skúsiť znova prečítať spis a ak to nepomôže tak znova. Nájdete to, čo ste pri prvom raze nevideli.

    A v neposlednom rade je dôležité snažiť sa byť pokorný, čestný a ostať sám sebou.

    Advokátka JUDr. Liliana Smiešková Kazerooni

    Moje odporúčanie je nebáť sa vstúpiť do našich vôd, na Slovensku je cca  5,5 milióna obyvateľov, pričom napr. nás aktívnych advokátov je len pár tisíc, a myslím, že naša krajina potrebuje dostatok kvalitných „vojakov v poli“, ktorí by aktívne hájili základné ľudské práva a slobody a presadzovali  rešpektovanie práva ako takého. Advokácia nie je len o podnikaní, či práci ako takej, je to poslanie.

    Keď opomenie integrálnu vedomostnú náležitosť, tak z môjho uhla pohľadu by advokát mala byť osoba, ktorá má tzv. silu osobnosti, mala by to byť komunikačne zdatná osoba (vedieť sa vyjadriť jasne presne tak aby ho pochopil tak odborník, ale aj človek bez právneho vedomia), empatická (aby vedela pochopiť čo klient potrebuje bez ohľadu na danú agendu), flexibilná, nakoľko právo nie je nemenné.

    Musí vedieť ísť s dobou, sledovať zákony, zmeny, novinky, vnímať trendy a spoločenský dopyt, mal byť mať aj sociálny rozhľad/nadhľad- nemal by byť zaťažený predsudkami. Advokát musí byť proaktívny, zanietený, rozhodne nestačia vedomosti zo školských lavíc univerzity - na tieto by som sa rozhodne nespoliehala, že by zaručovali kvalitný výkon pri poskytovaní právnych služieb.

    Advokátka Mgr. Jaroslava Juranová

    Povolanie advokáta a advokátky je spojené v prvom rade so zastupovaním klientov pred súdmi a inými subjektmi verejnej moci a právnymi subjektmi, ako aj s obhajobou v trestnom konaní. Ale najmä ide o každodenné poskytovanie rôznorodého právneho servisu fyzickým a právnickým osobám, od spisovania listín a zmlúv až po bežné právne poradenstvo v rôznych právnych oblastiach.

    Podľa môjho názoru by sa budúci advokáti – študenti a študentky práva, či koncipienti a koncipientky v advokátskych kanceláriách, mali už teraz zamyslieť nad oblasťou práva, ktorá je ich doménou a v ktorej sa cítia „doma“, a v tejto oblasti rozvíjať svoje vedomosti do najmenších detailov, čo znamená orientáciu v právnych predpisoch, ale najmä prehlbovanie znalosti judikatúry súdov v danej oblasti. Zameranie sa na určitú oblasť práva prináša výhodu v dnešnej dobe, kde s ohľadom na počet advokátov a advokátok vykonávajúcich prax v Slovenskej republike, sa veľa advokátov a advokátok rozhodne spojiť s väčšími advokátskymi kanceláriami, kde sa odborníci na určitú konkrétnu oblasť vždy zídu.

    Výkon advokácie je povolanie, kde je potrebné z ľudského hľadiska zvládnuť prevzatie zodpovednosti za prijímané rozhodnutia a byť flexibilný/flexibilná, čo je spojené so schopnosťou reagovať na vzniknuté situácie rozhodne a sebavedomo, tak, aby klient nestratil vo svojom advokátovi, či advokátke dôveru, ale túto skôr upevnil.

    V neposlednom rade, výkon advokácie je tzv. „pomáhajúca“ profesia, kde napríklad v oblastiach ako je rodinné právo, je potrebné, aby si advokáti zachovali nie len profesionalitu, ale aj nadhľad vo vyhrotených situáciách, čím pomôžu nie len svojim klientom, ale zachovajú si psychické zdravie a zdravý odstup.

    Všetkým budúcim advokátom a advokátkam želám štúdium s možnosťou praktických cvičení a menej memorovania, reálnu prax v advokátskej kancelárii s prítomným a nápomocným školiteľom, prípadne aj s možnosťou zamerať sa podrobnejšie na určitú oblasť práva a zvládnutie náročných advokátskych skúšok, po ktorých nasleduje miestami náročný, veľmi zodpovedný, no najmä slobodný výkon povolania advokáta.