Dopravná situácia, mikrospánok, opatrenia

Za prvých šesť mesiacov tohto roka polícia eviduje 6432 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s rovnakým období v minulom roku o 62 nehôd menej, ťažko sa však zranilo o 34 osôb viac, teda 536 osôb a o život prišlo 98 osôb, čo je o 11 menej. O 46 stúpol počet vinníkov nehody pod vplyvom alkoholu zo 689 na 735 osôb. Podľa druhu vozidla vinníka sme zistili zaujímavé údaje. Klesol počet vinníkov nehôd v osobných aj nákladných autách a naopak stúpol počet nehôd zavinených cyklistami a motocyklistami. Najlepšie sú na tom vodiči autobusov, nezavinili ani jednu nehodu.

Redakcia 25. 07. 2018 3 min.

Rebríček najčastejších príčin vzniku nehôd

Nevenovanie sa vedeniu vozidla je na prvej priečke čo do hlavných príčin nehôd, preskočilo o viac ako 2000 nehôd dlhodobé prvenstvo neprimeranej rýchlosti jazdy. Na treťom mieste evidujeme nesprávne otáčanie a cúvanie, na štvrtom nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami a piate miesto nesprávna jazda cez križovatku.

Aj keď polícia zvyšuje dohľad v cestnej premávke, organizuje dopravno-bezpečnostné akcie, stále sa na cestách nájdu hazardéri. Neuvedomujú si, že riskujú nielen svoje životy, ale aj životy ostatných. Z kontrol nepoľavíme, zameriame sa práve na uvedené najčastejšie príčiny dopravných nehôd a tiež na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky.

Nenápadný zabijak mikrospánok

Maximálnu sústredenosť si vyžaduje bezpečná jazda. Ešte stále platí, že počet nehôd najmä v letných mesiacoch sa zvyšuje pribúdajúcim počtom vozidiel na cestách. Každý rok sa počas letnej sezóny zvyšuje premávka na cestách. Zvyšuje sa pohyb domácich aj zahraničných turistov, tým sa zvyšuje aj počet vozidiel na cestách. Pod nehody sa často a najmä v tomto období podpisujú ospalosť a únava. Málo vodičov si uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona ani nemali za volant sadať. Každodenný zhon vyčerpáva a odvádza pozornosť. Všetci to poznáme, každú voľnú chvíľu premýšľame, čo všetko ešte musíme stihnúť, čo vybaviť, kde sa zastaviť, kým prídeme domov. Vysoké pracovné nasadenie, stres a snaha stihnúť čo najviac, vyvoláva psychickú vyčerpanosť a únavu, ktorá sa odráža aj u vodiča. Psychická únava znižuje koncentráciu, spomaľuje schopnosť reakcie, rýchleho rozhodovania. Od tohto stavu je už len krôčik k mikrospánku a okamih k vzniku nehody. Ospalosť a únava boli za šesť mesiacov tohto roka príčinou dopravných nehôd u 72 vodičov.

Ak sa chystáte najmä na dlhšiu jazdu, je vhodné:

  • dostatočne si pred cestou oddýchnuť,
  • robiť si častejšie prestávky počas jazdy,
  • v prípade pocitu prichádzajúceho mikrospánku čo najskôr zastaviť, vystúpiť, napiť sa vody, prejsť sa na čerstvom vzduchu,
  • vystriedať sa so spolujazdcom,
  • vodičom, ktorí cestujú do zahraničia odporúčame zistiť si aspoň základné informácie a povinnosti, ktoré platia v danej krajine, aby predišli nepríjemnostiam a vysokým pokutám,
  • aj v tomto prípade platí: „Mysli!“ na možné dôsledky - smrť, vážne zranenie, poškodenie auta.

Aj tento rok sme pripravili zvýšené bezpečnostné opatrenia počas celej letnej turistickej sezóny. Nielen na zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách, ale aj na ochranu života, zdravia a majetku občanov. Polícia sa pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou v cestnej premávke zameriava najmä na úseky s častými dopravnými nehodami. Polícia vykonáva počas celého roka viaceré dopravno-bezpečnostné akcie s cieľom pozitívne ovplyvňovať bezpečnostnú situáciu na cestách. Rovnako svoju pozornosť polícia sústredí na miesta s vyšším pohybom osôb. V letných mesiacoch sa zameriavame najmä na miesta kultúrno-spoločenských podujatí, festivaly, okolie kúpalísk, letovísk, priechodov pre chodcov, zastávky hromadnej dopravy, železničné stanice, detské ihriská a parky.

 

Zdroj: PPZ SR