Ekonomický prehľad 12. týždňa

Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa ÚPSVaR vo februári klesla z januárových 13,6 % na 13,5 %. K nižšej nezamestnanosti prispel najmä menší počet nových uchádzačov o prácu. Naopak, počet uchádzačov umiestnených na trhu práce bol vyšší než pred rokom. Nezamestnanosť klesala aj po sezónnom očistení. Nezamestnanosť ďalej pokračovala v miernom poklese, ktorý začal v polovici minulého roka. Ten je však zrejme spojený najmä s odchodom nezamestnaných do zahraničia čo ukázal aj posledný prieskum VZPS.

Martin Baláž 25. 03. 2014 3 min.
    Ekonomický prehľad Ekonomický prehľad Stock market increase from 4freephotos.com

    PMI na podobných úrovniach ako pred mesiacom

    Nálada nákupných manažérov v eurozóne v marci podľa predbežných údajov indikátora PMI zostala na podobných úrovniach ako pred mesiacom, keď dosiahla 53,0 bodu (oproti 53,2 vo februári). Sentiment na jednej strane mierne klesol najmä v Nemecku, pričom sa však stále drží na úrovni 55,0 bodov. Naopak, výrazné zlepšenie vykázalo Francúzsko (51,9), kde sa PMI dostal opäť nad hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje expanziu od kontrakcie. Podnikateľský sentiment v eurozóne tak naznačuje, že ekonomické oživenie by malo pokračovať aj naďalej. Naopak, index nálady ekonómov ZEW v marci výrazne klesol z 55,7 na 46,6 bodu. Pokles nastal najmä v kategórii očakávaní do budúcnosti a súvisel hlavne so zostrujúcou sa situáciou na Kryme a rastúcim geopolitickým napätím.

    Sankcie voči Ukrajine zatiaľ bez dopadu na trhy

    Situácia na Ukrajine a možné medzinárodné sankcie budú mať vplyv na trhy aj v nasledujúcich dňoch. Podľa doterajších vyjadrení však EÚ ani USA zatiaľ uvalenie ekonomických sankcií neplánujú. Minulotýždňové zmrazenie účtov vybraných jednotlivcov a firiem by na ekonomiku nemalo mať výraznejší dopad. Ďalšie kroky smerujúce k obmedzeniu vzájomného obchodu by však na trhoch mohli vyvolaťzvýšenie rizikovej averzie.

    Inflácia v eurozóne klesla na 0,7% r/r

    Februárová inflácia v eurozóne bola revidovaná mierne nadol z predbežných 0,8 % na 0,7 % medziročne. Oproti predchádzajúcemu mesiacu (0,8 %) tak bola o niečo nižšia. Medziročný pokles cenovej hladiny zaznamenali v rámci eurozóny až 4 krajiny (vrátane Slovenska). Najnižšia inflácia bola na Cypre (-1,3 %). Naopak, najrýchlejšie rástli ceny vo Fínsku (+1,6 %). K ďalšiemu poklesu inflácie prispelo hlavne prehĺbenie tempa poklesu cien energií a pomalší rast cien potravín. Naopak, rast cien tovarov a služieb sa oproti januáru mierne zrýchlil. Jadrová inflácia dokonca vzrástla z 0,8 % na 1,0 %. Pre trhy bude zaujímavý najmäpredbežný odhad inflácie v eurozóne za marec, ktorý Eurostat zverejní budúci týždeň. Už tento týždeň však uvidíme odhad inflácie v Nemecku, ktoré má v rámci celkového indexu vysokú váhu. Pre rozhodovanie ECB však budú aj naďalej kľúčové najmä jej vlastné ekonomické projekcie, ktoré hovoria o postupnom raste inflácie ku 2 % na konci roka 2016.

    Očakávané udalosti

    Na Slovensku bude v piatok zverejnený marcový index ekonomického sentimentu, ktorý zrejme zostane blízko úrovní z predchádzajúceho mesiaca. Pozornosť u nás však bude pútať najmä sobotňajšie druhé kolo prezidentských volieb. V Nemecku uvidíme výsledky marcového prieskumu sentimentu manažérov IFO, ktorý zrejme tiež mierne klesne. V Spojených štátoch budú zverejnené objednávky tovarov dlhodobej spotreby za február, pričom trhy očakávajú ich rast o 1,0 % m/ m.