Martina Rievajová

Martina Rievajová

Som právnička momentálne praxujúca v advokátskej kancelárii. Zaujímam sa o rôzne oblasti práva, pripravujem prehľady legislatívy a rada študujem judikatúru EÚ.

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ČLÁNKY AUTORA

V pondelok (25.5.2020) prezidentka Zuzana Čaputová svojim podpisom podporila vznik nového Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Prečo bolo nutné vytvoriť nové ministerstvo, kto bude stáť na jeho čele, ale aj to, aká bude jeho agenda sa dočítate v dnešnom článku.

Pandémia COVID-19 výrazne zasiahla nielen do slovenskej ekonomiky, ale došlo aj k porušeniu viacerých ľudských práv. Jedným z najhlasnejších bol zásah do reprodukčných práv žien súvisiacich s výkonom umelého prerušenia tehotenstva. Mnohí vládni predstavitelia na preukázané zásahy zareagovali otvorením spoločenskej diskusie o potrebe obmedzenia prístupu žien k interrupciám. V dnešnom článku sa preto budeme venovať otázkam, aké sú súčasné pravidlá interrupcií, ako sa do nich v čase pandémie zasiahlo, ale aj o tom, aké sú predstavy o budúcnosti umelého prerušenia tehotenstva poslancov NR SR.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky predložili v utorok (19.5.2020) návrh novely zákona č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre, od ktorej si už v dôvodovej správe sľubovali otvorenie úradu generálneho prokurátora SR verejnosti a zníženie politizácie tejto funkcie. Vzhľadom na mnohé debaty, ktoré  o tejto novele vedie odborná, ale aj menej odborná verejnosť, a najmä vzhľadom na vysokú spoločenskú zodpovednosť, ktorú so sebou táto zmena prináša, sa v dnešnom článku budeme venovať inštitútu generálneho prokurátora SR, jeho právomociam, ale najmä spôsobu jeho voľby a zmeny, ktoré do súčasného procesu zmienená novela prináša.

V stredu (13.5.2020) sa prezentovaniu Správy o činnosti ombudsmanky za uplynulý rok zúčastnil rekordný počet poslancov NR SR v porovnaní s uplynulými rokmi. Za poukázaním na porušovanie ľudských práv nasledoval potlesk poslancov, ktorí prijatie na vedomie tejto správy odmietli. Kto je verejný ochranca práv, o čo išlo v predmetnej správe a aj to, aké následky má jej odmietnutie sa dozviete v dnešnom článku.

Pripravila vás pandémia o chuť do podnikania? Zarobte na tom. Odpovede na otázky o možnosti predaja vašej spoločnosti, zmluvách vhodných na tento účel, ale aj na to, aká bude po predaji vaša zodpovednosť, vám prinesieme v dnešnom pokračovaní série, ako ukončiť podnikanie.

Rozmýšľate o ukončení podnikania v dôsledku pandémie? Jedným z riešení môže byť likvidácia spoločnosti. O tom, ako likvidácia prebieha, koľko vás bude stáť a aj to, prečo s ňou začať radšej skôr, sa dozviete v dnešnom článku.

Národná rada SR prijala na minulotýždňovej schôdzi viaceré novely, ktoré významne zasahujú do oblasti odvodov a daní, a to v prospech podnikateľov. V dnešnom výbere najdôležitejších zmien sa dozviete, kto za apríl nemusí platiť odvody do sociálnej poisťovne, kedy sa dočkáte preplatku na dani z príjmov, ale aj to, ako si pomôcť s platbami preddavkov na daň z motorového vozidla.

Poslanci Národnej rady SR len pred pár hodinami schválili novú pomoc pre podnikateľov. Týkať by sa mala aj nájmov, ktoré podnikatelia, ktorí boli nútení uzavrieť svoje prevádzky musia platiť aj naďalej. Aké konkrétne opatrenia boli schválené? Možno sa úplne zbaviť povinnosti platiť nájomné? Kedy je možné nájomný vzťah ukončiť? Odpovede na tieto otázky a aj to, ako sa situáciu chystajú riešiť vládni predstavitelia nájdete v dnešnom článku.

Lex corona vo svojej pozmenenej verzii prináša spôsob riešenia problémov splácať úvery pre tých, ktorí kvôli vírusu COVID-19 utrpeli finančné straty. Riešením by mal byť odklad splátok za zvýhodnených podmienok. Kto má na odklad splátok nárok, ako on požiadať, ale aj rady odborníkov si prečítate v dnešnom článku.

Od „vypnutia ekonomiky“ sa verejná debata posunula k záchrane podnikateľov na Slovensku. Menší a strední akúsi pomocnú ruku už dostali, pre veľké firmy však tieto opatrenia nepredstavujú riešenie. Skutočnú pomoc veľkým firmám by však mohla predstavovať nemecká schéma kurzarbeit. Slovenskí predstavitelia už hovoria o jeho verzii pre Slovensko, čo však táto verzia znamená pre zamestnanca? Ako sa rozdelí bremeno udržania pracovného miesta a koľko to bude stáť veľkých zamestnávateľov? Aj na tieto otázky nájdete odpoveď v dnešnom článku.

Strana 1 z 13