Nemecko je lídrom eurozóny

Podľa nedávnej správy OECD sa ekonomická situácia na celom svete postupne zotavuje z ekonomickej krízy, výnimkou ostáva eurozóna. Jedinú svetlú výnimkou spomedzi významnejších štátov eurozóny predstavuje jej najsilnejší motor – Nemecko. Podľa OECD, súčasné problémy Cypru, stále nezažehnaný bankrot Grécka a nelichotivá ekonomická situácia v Španielsku spôsobujú, že sa eurozóna fakticky rozdeľuje.

Redakcia 28. 03. 2013 2 min.
Merkelová, Nemecko Merkelová, Nemecko PENonline.sk

Podľa tejto analýzy sa nemecká ekonomika začala postupne zotavovať z negatívnych dôsledkov dlhovej krízy v Európe. Naproti tomu krajiny ako Francúzsko, či Taliansko, ktoré z hľadiska absolútnej ekonomickej sily predstavujú druhú, respektíve tretiu najvyspelejšiu krajinu eurozóny sa nevedia cez hospodársku recesiu do ktorej sa nedávno dostali dostať a naštartovať tak svoje ekonomiky ku kontinuálnym hospodárskym rastom. Kým Nemecko plánuje už od roku 2015 hospodáriť prebytkovo, Francúzsko nedávno vyhlásilo, že svoj deficit verejných financií pre rok 2013 pod 3% HDP neudrží. OECD predpovedá, že nemecké hospodárstvo by malo v prvom kvartáli 2013 vzrásť o 0,6% a celkovo by sa v tomto roku malo zvýšiť o približne 2,4%. Na druhej strane by malo Francúzsku v prvom kvartáli 2013 klesnúť HDP o 0,2%. O nič pozitívnejšie pre Francúzsko nevyzerá ani prognóza na druhý kvartál 2013.

Ukazovatele deficitu a HDP hovoria jasnou rečou v prospech Nemecka ako krajiny, ktorá ide jasným príkladom všetkým ostatným krajinám Európskej únie. Okrem nich však v prospech Nemecka hovoria aj štatistiky nezamestnanosti. Kým v Nemecku je tá dlhodobo tesne nad úrovňami prirodzenej miery, kedy dosiahla podľa OECD v marci 2013 úroveň 7,3%, čo je dokonca o 0,1% menej ako mesiac predtým, vo Francúzsko sa približujú k najhoršej nezamestnanosti od roku 1997, keď dosahuje podľa nedávnej informácii od Reuters úroveň 10,6%. Navyše situácia v iných krajinách Európy vrátane Slovenska, Grécka, či Španielska je alarmujúca.

Zdá sa akoby bolo Nemecko ekonomicky vyabstrahované z prostredia eurozóny. Hlavne pre otvorené ekonomiky ako Slovensko pre ktoré je Nemecko jeden z najvýznamnejších obchodných partnerov je otázka ekonomickej sily Nemecka kľúčová pre ich hospodárstva. Ostáva teda dúfať, že nemecký „das deutsche Wirtschaftswunder“ nestratí na svoje sile ani v najbližších rokoch a naďalej ostane lídrom eurozóny a celej Európskej únie.